Szépkorúak színes világa
Remek hangulatú, színvonalas produkciókkal vetélkedtek, Ki Mit Tud?-on bizonyították tehetségüket a szépkorúak. Negyedik alkalommal, 2021. október 14-én az Újkazinci Baráti Kör szervezésében került sor az immár hagyománnyá vált a „Szépkorúak színes világa” nevet viselő Nyugdíjas Ki Mit Tud?-ra. A rendezvénynek az Egressy Béni Művelődési Központ adott helyet.
Az üdítő kikapcsolódást kínáló közösségi programon hét kategóriában, 13 településről, 41 produkció mutatkozott be, 152 fő szereplővel bizonyították tehetségüket a szépkorúak. A legidősebb résztvevő 83 éves volt.
A műsorban rendkívül különleges előadások hangzottak el, sokféle produkciót láthattunk, szépet, meghatót, humorosat és öltözetben is látványosat. Színvonalas produkciókkal, végtelen felkészültségről bizonyosodhatott meg a szigorú szakmai zsűri. Támogatóknak köszönhetően az emléklapokon felül minden előadói díjat kapott, jutalomban részesült.
A négytagú zsűri elnöke Molnár-Keresztyén Gabriella magyar színházi rendező volt, aki Budapestről érkezett, a zsűri tagjai: Orosz Margit, Németh László-díjas költő, író, az Országos Írószövetség tagja, a Magyar Kultúra Lovagja cím birtokosa, Kottner László zenetanár, előadó és P. Dányi Gabriella Életmű-díjas költő, Irodalmi Nívódíjas író, festő voltak.
Október az idősek hónapja. A különböző ünnepi programok célja felhívni a figyelmet az idősebb embereket tiszteletére. Az Újkazinci Baráti Kör ezzel a találkozóval kívánt a nyugdíjas korosztály kulturális és szellemi értékeiről is számot adni. Nagyon bíztak benne, hogy a koronavírus-járvány újabb hulláma nem fogja ezt a programot eltörölni, amely már az idősebb korosztály számára jelentőséggel bíró rendezvénnyé nőtte ki magát.
A korábbi évek résztvevőinek pozitív visszajelzései, bátorításaik, támogatásuk, szeretetük adott erőt az újabb, negyedik találkozó megszervezésére. Szitka Péter, Kazincbarcika város polgármesterének, valamint a Barcika Art Kommunikációs, Kulturális és Sport Szolgáltató Kft. vezetőjének, Heidrich Zsoltnak és kollégáinak köszönhetően adott volt mindent technikai feltétel a programhoz. Ehhez már csak a bátorság és az önzetlen támogatók segítése kellett, hogy nulla költségvetéssel merjen a társaság nekivágni.
A végeredménnyel pedig ismét egy rendkívüli összefogásról tanúskodott a rendezvény. Sikerült neves támogatókat megnyerni, senkit nem kellett győzködniük, jó szívvel lettek támogatói a programnak. Ezáltal tudtak egész napos ellátást biztosítani a résztvevők és kísérőik számára. A közreműködők a fellépésen túl rendkívül segítőkészek, együttműködők voltak. A változatos produkciók sok-sok örömet, kulturális élményt nyújtottak, mindamellett a baráti együttlét vidámságát is jelentették.
A rendezvényt Demeter Zoltán országgyűlési képviselő nyitotta meg, és az idősek hónapja kapcsán mondott köszöntőt, köszöntette a szépkorú résztvevőket.
A két konferansz, Kukta Gyuláné és Horváthné Sánta Ildikó bemutatkozását követően a színpadra lépők sorát a Miskolcról érkezett Nagy Dóra kezdte, akinek sok-sok szépkorú barátja van. Szülei kísérőjeként minden évben részt vett a vetélkedőn, és most színpadról köszöntötte barátait, amely nagyon meghatóra sikeredett az „Úgy szeretném meghálálni” című dallal. Dóri Miskolcról érkezett, 15 éve a Paramuzsikus-Ének-Zenekar tagja, imád csengettyűzni és énekelni. Napközben az Önálló Másság Életminőség Fejlesztő Alapítvány napközijében tölti idejét a középsúlyos értelmi fogyatékos társaival együtt. Szülei oszlopos tagjai a Miskolci Dallamok Szárnyán Művészeti Klubnak, és Dóri ott is barátokra talált. Őt követték a jobbnál jobb produkciók, próza, versmondás, népdalkörök, szólóének minden kategóriája, hangszeres játékok, karaoke, paródiák és táncos előadások. Amíg a zsűri értékelt, Slamovits Tibor koncerttel, gitármuzsikájával szórakoztatta a részt vevő közönséget, akik még táncra is perdültek, ezzel is fokozták a nap jó hangulatát.
A zsűri elnöke, Molnár Keresztyén Gabriella így értékelte a napot:
„Rendkívül élménydús volt számomra a nap, mert mindig örülök, ha aktív közösségi élettel találkozom, és megragadó volt, hogy a borsod megyei nyugdíjas klubok ilyen nagy számban, ilyen jó kedéllyel képviseltették magukat a kora délelőttől késő délutánig tartó programon. A negyvenegy produkció mindegyike tartalmazott valamilyen megragadó elemet, vagy az előadó személyisége, vagy az ötlet kedvessége vagy az előadás színvonala okán. A különböző kategóriákból talán a vers és prózamondó mezőny volt a legerősebb, csodálatos produkciókat láthattunk-hallhattunk, úgy klasszikusokat, mint saját írást, de szólóének kategóriában is megrendítően szép előadások hangzottak el. A kórus- és népdalkör mozgalom igen szép hagyománya a magyar kulturális életnek, ennek eredménye mindig megbízhatóan meg is mutatkozik az ilyen találkozókon. Humorban sem volt hiány, egyik-másik parodisztikus jeleneten könnyesre nevettük magunkat. A szervezők kérése az volt, ne legyen rangsor, és ne legyen verseny, ezért nem emelt ki senkit a zsűri név szerint, én személy szerint erről adott esetben azt gondolom, hogy az egyenlősdi valóban jó és hasznos elv az élet számos területén, de, tekintve, hogy visszatérő, versenyképes szereplők jelentik a mezőnyt, a játék örömét csak fokozná egy kis verseny…”
A Baráti Körnél hamarosan folytatódik a megmérettetések sora. Szellemük frissítése érdekében egy újabb vetélkedővel rukkol elő az ez évben tizedik születésnapját ünneplő baráti társaság. Az Ízkvalkáddal, a Humorkavalkáddal, a Kvízkavalkáddal, főzésben, humorban, kultúrában már megmérkőztek az idősek, most zárásként a sport következik. November 5-én rendezik az ötödik „Senior Sportkavalkádot”, a szépkorúak sportnapját. Változatos szellemi és koruknak megfelelő játékos csapatversenyekkel, ügyességi feladványokkal, sportági bemutatókkal készülnek. Az ügyességi feladványok mellett különböző sportolási lehetőségek kipróbálására is mód nyílik, többek között bowling, asztalitenisz, csocsó, squash, valamint együttműködő partnereik egyéb kiegészítő programokkal is készülnek. A rendezvényre a Don Bosco Sportközpontban kerül sor, és mivel ez a program jubilál, szeretnék, ha támogatóik is aktív résztvevői lennének a játékos sportnapnak.
A Baráti Kör életében a Ki Mit Tud?-ra való felkészülés idejében és a verseny napján újabb szín érkezett, mivel a héten minden mozzanatuk filmesek előtt zajlott. A Színház- és Filmművészeti Egyetem keretében tanuló külföldi diákok voltak Kazincbarcikán „terepgyakorlaton”, akiknek 8 nap alatt kell rövid dokumentumfilmet készíteniük. Tolmácsukkal, aki a DOK.MA – Dokumentumfilm-rendező mesterképzésen tanul, Kazincbarcikán az Újkazinci Baráti Kör életét kívánta megörökíteni. A külföldiek képzése: A Docnomads képzés több külföldi egyetem összefogásában működik és fél évet tanulnak Liszabonban, Brüsszelben és Magyarországon is, majd az utolsó évben visszatérnek a három közül valamelyikbe diplomázni.
„A fiatalok nagyon jól érezték magukat a körünkben, hasonlóan mi is. A nyelvi nehézségek ellenére is megértettük egymást, néha komikus helyzeteken nagyokat nevettünk. Végtelen jó hangulatban zajlottak a találkozások és felvételek, több társunk otthonában is fogadta őket. Alig várjuk, hogy a „premier” vetítésen újra találkozzunk velük. A csapat tagjai csak az érdekesség kedvéért, Inshallah Parcon (Philippines), Alhasan Yousef (Syrian in Lebanon), María Casas Castillo (Mexico), Lőrinczy Lia (Magyarország)” – mondta a Baráti Kör képviselője.
A vendégek sorai között volt a B.-A.-Z. Megyei és Miskolc Városi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetségének elnökségi tagjai közül Molnár József is.
Megkérdeztük a szövetség elnökét, aki az Idősek hónapján a megyében számtalan ünnepi rendezvényen és találkozókon részt vett, hogyan értékeli a barcikai Ki Mit Tud-ot?
„A nagybetűs CIVIL, a kazincbarcikai Újkazinci Baráti Kör tagjai, Kálmán Vilmosné Katika irányításával ismét ötösre vizsgáztak.
Az idén negyedik alkalommal rendezték meg a „Szépkorúak színes világa” címet viselő kulturális rendezvényt, amely az idei Mérleg havának, megyei szinten is kimagasló eseménye volt.
Hatórás aktív műsoridővel, 41 fellépő – verssel, prózával, énekkel, tánccal – varázsolta el a nagyérdemű közönséget. A közös szórakozáson, szórakoztatáson túl a megmérettetés vezérelte a szereplőket, akik az esemény záróakkordjaként elégedetten vehették át a díjakat.
A zsűri az eredményhirdetésnél nem csupán az előadásmódot vette figyelembe, hanem értékelte azt a munkát is, amivel a színpadig eljutottak az amatőr, de annál lelkesebb szépkorú fellépők.
KI MIT TUD? – ebben a korban?
Hiszem, hogy van létjogosultsága az amatőr művészetnek. Mert szinten tart, felemel a művészet ereje. A színpadon kortalan mindenki, és felszabadult, mert a lélek nem öregszik! – mondta munkatársunknak Lukács-Pete Mária Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei és Miskolc Városi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetségének elnöke.
Az Újkazinci Baráti Kör tagjai ezúton mondanak köszönetet a rendezvény valamennyi résztvevőjének, vendégeinek, támogatóinak, hogy ezt a napot vidámsággal, gyönyörű dallamokkal, művészi előadással tették emlékezetessé. Nem utolsósorban a biztatásért.
A rendezvény támogatói:
Szitka Péter polgármester
Barcika Art Kommunikációs Kulturális és Sport Szolgáltató Kft.
Demeter Zoltán országgyűlési képviselő
Ambrózia Étterem
Barcikai Históriás
Boros Géza énekművész
BRTV
Walid Salha Kazincbarcika Kórház Hospice és Pszichiátriai Osztályvezető főorvos
Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület Civil Központ Miskolc
Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt.
Fehér Balázs vállalkozó, Papó sörözője
Idővár Nyugdíjas Kulturális Klub
Irinyi János Református Oktatási Központ
Kelemen Katalin
Kocka PUB és Ételbár
Kónya Lajos
Kórházdombi Bogárka ABC
Kottner László zenetanár, előadó
Linde Gáz Magyarország Zrt.
Litoplan Kft.
Lőrinczné Kálmán Andrea
Lőrincz Péter
B.-A.-Z. Megyei és Miskolc Városi Nyugdíjasok Érdekvédelmi Szövetsége
Molnár-Keresztyén Gabriella magyar színházi rendező
Mozgi János vállalkozó
Negrutz Ágoston és Vekni Kft
Numero üzletlánc Tóthné Rakaczki Ilona
Orosz Margit Németh László-díjas költő, író, az Országos Írószövetség tagja, a Magyar Kultúra Lovagja cím birtokosa
Ózdi Szakképzési Centrum Surányi Endre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma
Ózdi Szakképzési Centrum Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola
Dányi Gabriella Életmű-díjas költő, Irodalmi Nívódíjas író, festő
Polgári Tiborné
Sajókazai Őszikék Nyugdíjas Egyesület
Sajó-Pipe Kft. Sajóbábony – Lakatos József
Simon Balázs színházi rendező, színész, író
Szőllősi Erzsébet
Stofán Elekné
Szűcsné Tóth Csilla
Tökmag Kutyakozmetika
A program közreműködői, fellépői voltak:
Gergely Józsefné szavalat
Tóth Andrásné próza, saját írása
Kiss Józsefné ének- táncdal
Lipták Béláné, Mislai-Szilasi Ildikó népdalcsokor, citera
Sajókazai Kosárfonók Majka: 90 –krézi mix karaoke
Labancz Lászlóné –Koterlán Györgyné nóták
Csordásné Hajdú Margit saját vers
Honti Ottóné – Zólyomi László zenés-táncos paródia
MESZEGYI Boldog Asszony Papucsa Nótakör
Sajókaza – Vadócok Csoport „Klikkesedjünk” zenés-táncos paródia
Hazag Mihály szavalat
Katona Tiborné táncdal
Lukács Mihályné szavalat
Varga Ferenc nóták
Turóczi Emese népdalok
Nemes Imre slágerek tangóharmonikán
Stofán Elekné – Gál Gábor kabaréjelenet
Bánhorváti Levendula Nótakör
Turi Jánosné slágerek
Novák László –Suscsák Jánosné kabaréjelenet
Ekéné Szloboda Ágnes próza, saját írása
Összefogás Csobádért Egyesület Muskátli Dalkör dalcsokor
Adami Ervin szavalat
Demjén Gyula slágerek, magyarnóták
Hajdú Istvánné népdalcsokor
Alberttelep Őszikék Nyugdíjas Klub zenés paródia
Széplaki Gizella szavalat
Molnár Ferencné nóták
Faragóné Drótos Piroska – Nagyné Kiss Erika paródia
Horváthné Sánta Ildikó-Dzsupin Imre duett, slágerek, operett
Kóczán Imréné népdalok
Gyurkovics Gábor trombita szóló-táncdalok
Miskolci Vasas Nyugdíjas Klub csoportos tánc
Gergely Józsefné szavalat
Suscsák Jánosné magyarnóták
Kukta Gyuláné – Tárnok Attila – Horinka Mária zenés paródia
Dargai Béla operett
Miklós Gyuláné szavalat
Sajókaza Pákó Imre és csapata – Bangó Margit és Rigó Jancsi karaoke
Berente Rozmaring Dalkör