Novák László 80 éves

Kálmánné Katalin írása

Beszélgető partnerem Novák László miskolci   festő.  Bevallása  szerint  igazi ezermester és  nyolcvanon túl is, ugyan úgy élvezi az életet, mint 20 éves  korában.  Amire  az élet lehetőséget  adott, mindent kipróbált.  Több  szakmát kitanult,  volt  autószerelő a  valamikori ÉPFU-nál, volt  üveggyári pirotechnikai berendezés kezelő, vizsgázott  fegyvermester, dolgozott bányában, képzett  mentőápolóként  mentősöknél,  volt  saját esküvői ruhakölcsönzője,  dolgozott műszaki rajzolóként,  volt bányaüzemi biztonságtechnikai csoportvezető, de életéből nem maradt ki a  sport és  kultúra  sem.  Futballozott,  paródiákat,  verseket  írt,   de igazi szerelem a  festészet lett. 

Annak ellenére, hogy  Kazincbarcikán  lakott, itt  dolgozott, itt  tanult, itt alapított  családot, ismeretségünk mégis Miskolchoz kapcsolódik. Nyugdíjas klubok  programjain  találkoztunk,  ahol több  alkalommal  valamilyen produkció szereplője,  közreműködője volt, vagy  humoros jelenetek  rendezője.  Párjával, Szőke Istvánné Takács Erzsébettel együtt alkotói tevékenységet végeznek, festéssel foglalkoznak, a munkáikat  elajándékozzák, de jócskán maradt egy kiállításra  való mennyiség is.   Ezekből mini kiállításon gyönyörködhetett az érdeklődő közönség.  A tárlatra Kazincbarcikán a Kocka Étterem és Rendezvényházban az Újkazinci Baráti Kör  szervezésében került  sor 2022. szeptember 27-én.   Az esemény  teltházas volt, szép számmal vettek részt az alkotó miskolci barátai, klubtársai, akik valamennyien  rövid, vidám műsorral érkeztek. Ezzel köszöntötték az alkotó szép életkorát és a hozzá  kötődő  barátságot.

 

A jelenlévő  barátaid így nyolcvanon túl is valamennyien Lacikának neveznek.  Kérdésemre azt mondták, mert  olyan Lacika  vagy.

Mit mondjak erre?  Talán  a  60 éves barátság,  vagy, mert én is őszinte  barátsággal, kedvességgel, szeretettel, tisztelettel  fordulok feléjük. Nekem ez végtelenül megtisztelő.

A művészettel hogyan és mikor kerültél kapcsolatba,  mikor vettél először  ecsetet a kezedbe, és mi inspirált a  festésre?

A művészetet, mint   alkotást  csak éltesebb  koromban tudtam megérteni,  úgy  ahogy és azokat értékelni.  Hogy mikor  vettem az ecsetet a kezembe, az nagyon  korai volt, még  se írni, se olvasni nem tudtam, de pingálni, pamacsolni már próbálkoztam. A bátyáimat  akartam követni. Ők már  iskolába jártak, tőlem 2 és  5 évvel voltak idősebbek.  A rajzaikat, festésüket bámészkodva lesegettem.

Az én dédunokám is már  4 éves korában rajzolt és különböző színeket, formákat  festett vízfestékkel és filctollal, sőt még a maga  elképzelése  szerint  a korona  vírust is megfestette. 7 éves, de a  mai napig is  imád rajzolni, festeni, nem is akár hogy. Visszatérve hozzád,  a két testvéred is festett, festő volt?    

Nem, egyik sem,  ők is  csak hobbiként  alkottak. Az idősebb bátyám Ferenc, autószerelő volt,  János bátyám pedig bútorasztalos.

Egyébként mi az eredeti foglalkozásod?

Az eredeti foglalkozásom  gépszerelő lakatos volt,  de nem kedveltem, mint mesterséget,  de akkor nem volt  sok választás,  olyan eszi, nem eszi, nem kap mást alapon tanultam.   De  azért olykor hasznosak a szakmai ismereteim.  Tulajdonképpen ezért  tanultam még felnőtt koromban is.

Hogyan lesz valakiből festő?

Úgy  gondolom bárkiből lehet  festő, de hogy  jó festő legyen valaki, ahhoz kellő adottság, sok-sok gyakorlás és  fejlesztő tanulás is kell.

Emlékszel rá, mi volt az első munkád, mi  volt az első jelentősebb olyan alkotásod, ami maradandó nyomot hagyott a festészetedben,  amit  az első komoly műnek tekintettél? 

Az akkori tudásom és képességemhez viszonyítva az a  ballagási tabló hátterének megfestése, amin már én is ott  voltam.  Elkészítését a rajztanárom bízta  rám.  Ez nyolcadik osztályos koromban volt.

Mi a kedvenc  témád,  a portré, tájkép, csendélet, vagy mindent megfestesz, ami megtetszik,  képzeletedben  megjelenik?

Bármilyen témát  igyekszem megfesteni.  Legyen az tájkép, csendélet, tárgyak,   az élővilágból történetek,  szeretem a portrét is, de a portréfestés gondos és pontos megfigyelést igényel.

Akkor  leszögezhetjük, hogy jó megfigyelő vagy, mert  ahogy  láttuk, több portrét  festettél. A portré egyéni jellemzőket, egyedi vonásokat is tükröz, az elkészítésekor fontos  szempont, hogy valamelyest ismerd  a modell  személyiségét, vagy elegendőek, ha  csak a  vonásaira  figyelsz?

 Eddig  16 portrét  festettem, de  az alany  személyes ismeretsége nagyon  jó segítség.

A kiállításon több portréid alanyai is ott  voltak. Nekem lenyűgöző volt a  hasonlóság.   Különösen a Dargai Béla  arcmása fogott meg,  az az aprólékosság, hogy még az arcokon lévő aprócska redők is  felfedezhetőek  voltak.  

A  Béla portréját is úgy  festettem, hogy titokban lefotóztam és  fotóról festettem,  ez volt egyszer a meglepetés ajándéka.

Rólad készült már portré?

Sajnos még nem, de nem adom fel.

Erzsikével, aki szintén festő,  pár éve  alkottok egy  párt. Az alkotás hozott  össze titeket?

Valahogy is, is.  Erzsikével az Avasi Nyugdíjas Klubban ismerkedtem meg.  Egy rövid tréfás műsorral  adtam át kedves  barátomnak a  róla és párjáról  készített portrékat.  Akkor kezdődött az egymás iránti  érdeklődésünk.  Ugyan is Erzsébet szerényen elárulta, hogy ő is  festeget, de még  portré  festéssel nem próbálkozott.  Ez 2019. május 19-én történt.  Azóta  alkotunk egy párt szeretetben, megértésben, jóban, rosszban.

Akkor az imént már  el is hangzott  Erzsébetnek a felkérés. Hátha belevág és  első portréfestményét rólad készíti.  Hogyan kell elképzelni az alkotást, együtt történik a  festés,  vagy külön-külön kis kuckóban,  segítitek egymást,  véleményezitek egymás munkáját,  netalán bíráljátok,  megvitatjátok,  beleszóltok az alkotói folyamatba?      

Együtt még nem nagyon alkottunk, nem festettünk, de nem is versengünk egymással. Szerencsére a festészetről is nagyon egyformán gondolkodunk. Viszont mióta egy pár  vagyunk,  külön-külön sem festegetünk gyakran, mert Erzsikét jelenleg más tevékenység foglalja le.  Különben festményei elbűvölőek, minden a helyén van. A képek térhatása, arányossága,  rendezettsége kiváló. Elfogult is  vagyok vele, de talán kicsit élénkebb  színezés kellene. Ezt mondtam is neki.

Nekem az csiripelték a  verebek, hogy Erzsike  néha  szokott neked  segíteni az alapozásban.

Abban igen.  Szoktam is vele huncutkodni, mondom neki, hogy az alapot nehogy kitarkítsd,  egy színű legyen, mert nem tájképet  festünk, hanem  portré lesz.

Szabadban is festesz,  vagy  csak műteremben  folyik az alkotómunka, és milyen technikával dolgozol?

Szabadban nem alkotok, mert körülményes. Valamikor  vázlatokat  készítettem, de már a technika segít. A  fényképezés  gyors és  pontos.  Farost lemezre, vagy  arra  ráfeszített vászonra, a lealapozott felületre művészi olajfestékkel alkotok és  az olasz festékeket kedvelem, azzal szeretek dolgozni.

Voltak-e már kiállítások, kaptatok-e már  díjakat?

Mindkettőnknek voltak már kiállított képei, Erzsébet festményei jelenleg  Szegeden láthatóak.   Nekem  is  van díjazott  alkotásom.  1973-ban Miskolcon a Bányász alkotók versenyén és kiállításán, amely  pénzdíjas  volt az „Esti utca” című képemmel második helyezést értem el, díjam  2.500 forint volt.  Hét  pályázó 25  festménnyel versenyzett.  1977-ben a szülőfalumban  egy közös kiállítás részese  voltam három képpel. Tavaszi virágok, A mi utcánk és  az Őszi táj.   Az azóta eltelt időszakban újabb kiállítás nem volt.  Korábban is részt vettem rajz és ötletpályázatokon.  Volt egy  címertervem, ami a Miskolci Egyetem archívumába került.

Laci, beszéljünk a  Kazincbarcikai kötődésedről. Mit  adott neked  Barcika?

Számomra  a Kazincbarcikához való kötődésem nem egy  akármilyen emlékképekből álló, hanem  valós,  megélt tartalmas, életutamat meghatározó időszakot jelent.  Annak idején  a városkában élő rokonok is  segítették az ide településünket. A jobb életkörülmények kialakításához a lehetőségek  adottak voltak.  A  családalapítás is itt történt.  A három leány  gyermekünk szülőváros is  Kazincbarcika. A munkahelyek választéka, az OTP-s lakáshoz jutás, tanulás, a  sport és  szórakozás is mind Kazincbarcikai szép emlék.   A  családom nevében is köszönet  jár a városnak.

A Kazincbarcikán eltöltött időszakra  szívesen és nosztalgikus emlékkel gondolok vissza ma is. A rokoni, a munkahelyi és  a sportolásból eredően sok baráti és ismerős társaságunk volt.  Ünnepekre, rendezvényekre és  szórakozni is eljártunk, olykor műsoroztam is. A Tervtáró bányaüzemnél dolgoztam, majd  esti tagozaton a Ságvári  Endre  Gimnáziumban érettségiztem.  Itt jártam a képzőművészeti szakkörbe is, ami az Egressy Béni Művelődési Központban volt. Nagyon szerettem Szerdahelyi tanár urat, csodálatos oktatóm volt.  Mentőápolóként is itt  dolgoztam és tanultam.   Első személygépkocsim  egy  Zsiguli volt és  azzal jártam  Kazincbarcikáról Miskolcra a gépipari technikum esti tagozatára és  szereztem  technikusi minősítést a Zalka Máté Gépipari Szakközépiskolában.  Később műszaki rajzolói vizsgát is  tettem.  Nekem Kazincbarcika mindent adott.  Nagyon kedves  emlékem kötődik Szerdahelyi tanár úrhoz is.  Miután Kiss Attila a neves festőművész, grafikus elköltözött Kazincbarcikáról, Mezey Istvánnal, és tanár úrral felmentünk Pestre Attila kiállítását megnézni,   csak azért, hogy találkozzunk vele. Szóval nekem ilyen  neves mestereim voltak.

Nem tettél említést a  sportról, holott úgy  tudom, hogy aktív labdarúgó voltál. 

Pedig már  gyermekkoromtól sportoltam.  Iskolás koromban 100 m-es  futáson diák országos  csúcsot  döntöttem. Az általános iskolai csapatban kapus voltam. Majd a Bükkábrány felnőtt  NB III-as csapatában játszottam, később a Sajószentpéteri Üveggyár megye II.  csapatában, igaz ott  csak egy évig.   Az aktív  sportot a Borsodi Bányász Herbolyai csapatánál bejeztem be. Ezt követően már  csak a tömegsportban vettem részt, atlétikában az akkori  testmagasságomat átugrottam. Büszke  vagyok arra is, és örülök, hogy a  szocialista  brigádmozgalomban is  tevékenyen voltam, az is nagyon jó közösségformáló volt. Az általam vezetett rajzos brigádnapló a Bányászati Múzeumba is  bekerült.

80 éves vagy, jó ideje nyugdíjas,  nagyon aktív életet élsz, a festésen és  klubéleten kívül  mivel foglalkozol még?

Elmúltam 80, de pont úgy élvezem az életet, mint fiatalon, 20 éves koromban.  A  szabadidőnket is együtt  töltjük a párommal.  A házimunka, társalgás, tv-nézés, hétvégi   séta, kirándulások.  Az ezermesterkedés mellett a klubéletből is kiveszem részem. Vidám műsorok, köszöntők, versek írásában és előadásában.  Említeném a porcelán festést,  nagyon kedvelem, valamint kerámiából készítek mini figurákat. Számát sem tudom, mennyi porcelánt  festettem,  de nem tudom megunni. Valamikor  bedolgozóként  is végeztem a porcelánok festését, volt, hogy egy hónapban ötven darabot is megfestettem. A kiállításon ezekből  is látható pár  darab. De állandóan „forog a  kerék”  a szellemi és  tárgyi alkotásokon, melyeket modellezek is, készítek  prototípusokat. Ezek  közül  már van szabadalmi védett is.  A Feltalálók Egyesületének is  tagja  voltam.

Ez utóbbi igen érdekes.  Mit készítettél, hol szereled össze, és mi  az, ami már  szabadalmaztatott?

Mondhatom, hogy  ez még a múlt században volt. A  kidolgozás, összeszerelés, minden a lakásomban történt.  Például az asztali futballjáték, kézügyesség és  fantázia  fejlesztő, elektronikus hangjelzős, mechanikus működésű szerkezet,  amelyen a mágneses  és  a változó hanghatások lehetővé teszik a  vakok és  gyengénlátók  részére  az egymással, vagy  a jóllátókkal szembeni játékot, sikert.  A játék szabálya  szerint  1-1, 2-2, vagy  3-3 személy játszhatja. A játék volt tesztelésen a vakok  intézetében Miskolcon és  Budapesten.  Nagyon jó véleményt  kaptam. Részt  vettem vele az Első Európa-Japán Fesztivál Üzleti Kiállításán Győrben is, 1994-ben.

Számodra mit jelent  a festés, munka, kikapcsolódás, hobbi, vagy jövedelem kiegészítés?

A festés nem igényel erős munkát, csak a  szemet  fárasztja, de élményt  szerző kikapcsolódás. A festményekből jövedelmünk  nem származik, nem üzletelünk vele, hisz legtöbbjük ajándékozásra kerül. Számunkra a festés, csak költséggel járó alkotói hobbi.

Van kedvenc  festőd?

Igen,  van néhány   nagy kedvencem,  Munkácsy Mihály, Benczur Gyula, Markó Károly.  Kedvelem  Leonardo Da Vinci, Mishel  Angelló  munkát is és még , mint szobrászt  Rodent, és a Kisfaludi Strobl Zsigmondot említeném.

Készültek  már megrendelésre képek, megfested más  elképzelését, vagy  csak kimondottan saját  ihlettel dolgozol?

Saját ihlet  alapján, habár  előfordult megrendelésre is, de csak  nagyon ritkán,  kivételes esetben, a megrendelő igénye és elképzelése szerint.

Volt-e olyan alkotásod, amire  azt mondtad, hogy legszívesebben kidobnád, és mi volt az?

Persze, hogy voltak nem jól sikerült képeim, de azokat lecsiszoltam és újakat  festettem rá.

Átéltél-e már  alkotói válságot, amikor elfogy az ihlet, nincs  újabb inspiráció? 

Alkotói válsággal még nem találkoztam,  válság még nem jelentkezett nálam.  Ha még ennyi éveket élhetnék a  jelen képességgel, akkor is  volna elegendő témám az alkotáshoz. Úgy hiszem Erzsébet  sem fogyhatott ki  az alkotói tárjából.  Nem is kellene  egymást  bíztatni, ösztönözni sem, csak tudnánk több időt  szánni az alkotásra.

A munkádban  van valamilyen jellegzetesség, ami csak a tiéd,  amiből fel lehet ismerni, hogy ezt te készítetted?  Esetleg  visszatérő téma, amit többször megfestettél?

Úgy  gondolom talán van.  A kidolgozottsága, a színek hatásai,   az elrendezettség, a térhatás és a formák valamelyikei  emlékeztetőek lehetnek.  Léteznek visszatérő témák is, például  a virágok, a  tájak, vagy  tárgyakat ábrázoló képek.  Viszont  a teljes hasonlóság  nem ismétlődő, mert  az elrendezésben,  a színhatásban  és a kidolgozásban eltérőek egymástól.

 Mi a véleményed a kortárs magyar  festőművészetről?

A mai magyar festészetről, alkotókról szinte  alig tudok valamit, ezért  véleményt nem tudok nyilvánítani.   Viszont az Alföld  festőjének nevezett  Horváth István képeit Hajdúszoboszlón láttam. Élethűek és részemre  rendkívül tetszetősek.

Van-e valami álmod, amit  még  el szeretnél érni?

A  zsúfolt programok után szeretnék még  a többi munkáimból is egy  kiállítást  megérni. A   festett munkáimon  túl is  vannak   egyéb tárgyi és  szellemi alkotásaim.

Rendkívül vidám, humoros  ember  vagy, ennek ellenére a beszélgetésünkkor igen komoly, komolyak a  válaszok is, semmi vicc. Mi ennek az oka?

Azt az arany mondást általában szem előtt  tartom, amit  Karinthy Frigyestől hallottunk, hogy a „humort mindenkor komolyan kell venni és  előadni” . Megfelelő alkalom esetén érdemes  a  humort  alkalmazni.

Szerinted mi a hosszú élet  titka?

Ez nagyon egyszerű és  akkor  erre  adok neked  egy  nováklacis választ. Ha  szexre ébredsz, és ha  szexre  fekszel, hosszú életű  csak akkor leszel.

Zárszóként mit mondanál, mit üzennél Kazincbarcikának?

Köszönöm a  Földi létem, amit őseimtől 80 éve kaptam. Azt, hogy életutam szerencsésen megjárhattam.  Az évek során amerre jártam, ahol csak lehetett szorgalmasan végeztem a  dolgom. Sok embert  felvidítottam a humoros írásaimmal, olyan dolgokat  alkottam, amiket élményül látok.  Ezt köszönöm  mindenkinek, a jó barátoknak.

Nagyon sok szép emlékeim fűződnek a városhoz,  életemnek  meghatározó  szerepe volt az a 18 év, amit Kazincbarcikán  töltöttem.  Nagyon sokat fejlődött a  város  mióta elköltöztem, ha  erre járok mindig megcsodálom.  További   sikereket  kívánok a  városnak!

Mozgi Henrietta, a rendezvény fotósa az alábbi kis írásával foglalta össze a kiállítással kapcsolatos érzéseit, amit  úgy  gondolom érdemes megosztani:

„Önfeledtség, vidámság, nóta, és tánc, ezekkel a szavakkal jellemezném a csapatot, a kiállítás hangulatát, valamint egy hosszabb gondolattal, amit ez a mai esős nap, és a kedves emberek, akiket megismertem „ihletettek”, szeretettel.

 „Táncolj

Tisztázd a tisztázatlant, és keresd a harmóniát önmagaddal, aztán vedd észre, ami ott van az orrod előtt, és bízz az érzéseidben.

Nehéz, és kellemetlen az utazás, de hogy merre mész, és meddig marad fájdalmas a változtatás, tőled függ.

Ne félj a sötétben tapogatózva elindulni, mert ahogyan elkezded egyre jobban megismerni, és megszeretni magad, egyre erősödő fényed vigyázza majd a lépteidet, hogy te végre, merj táncolni az életeddel.”

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .