Adatok és tények Kazincbarcikáról

Változások a Szociális Szolgáltató Központ intézményeinél

1. Alapellátást biztosító intézményeknél

A gyermekek napközbeni gondozásában (bölcsődék) jelentős pozitív változás a gondozási díj eltörlése és a helyébe lépő étkezési díj fizetése. Ezzel a változással a bölcsődék kihasználtsága növekedett, és az intézmény a lakosság igényeihez jobban tud alkalmazkodni.

A szociális étkeztetés iránti kérelmek száma folyamatosan növekszik, részben a városi lakosság öregedése, részben az idős beteg rászorultak számának emelkedése és a szociális helyzet romlása miatt. A bővítési lehetőségek számbavételére az önkormányzattal közösen az év elején igyekszünk reális megoldást találni.

A családsegítő szolgálat szakmai munkájában jelentős változást hozott két új szolgáltatási forma bevezetése.

1. Az aktív korú tartós munkanélküliek rendszeres szociális segélyezésének mentális, lelki gondozása, kiscsoportos foglalkozások keretében. 2. Gyermekjóléti szolgálat működtetése, melynek a veszélyeztetett gyermekek és fiatalkorúak felderítése és az ilyen családok segítése a feladata.

Továbbra is eredményesen működik a telefonos lelkisegély szolgálat.

Házi szociális gondozás: Gyakorlatilag a minőségi feladatellátásra összpontosít, hiszen igény mutatkozik az otthoni ápolásra, gondozásra, amely a rossz egészségi állapot következtében növekszik.

2. Szakosított ellátás területén

A nappali gondozást nyújtó idősek klubja változatlanul magas szakmai színvonalon tölti be szerepét. Maximális a kihasználtsága, olyannyira, hogy az esetleges bővítés lehetőségét is fontolóra kell vennünk a jövőben.

A gondozóház teljes kapacitással és óriási igényháttérrel végzi a város szociális gondoskodásának egyik fontos feladatát. Az évek során bebizonyosodott, hogy az időszakos ellátás már nem elégséges a gondozásra szorulók számára. Éppen ezért az önkormányzat képviselő-testülete megszavazta egy emelt szintű idősek otthonának kialakítását a városban. Ez jelentősen javítaná az elhelyezés iránti nagyszámú érdeklődő élethelyzetét.

Éjjeli menedékhely: A múlt év jelentős eseménye volt a menedékhely férőhelyeinek növelése 25 főre, és pályázat útján a nappali melegedő kialakítása (20 fő részére). Ezzel a városban minőségi változást értünk el a hajléktalanok ellátása terén.

Csősz Béláné,
a Szociális Szolgáltató Központ igazgatója

10. oldal: Egyéb adatok

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .