Adatok és tények Kazincbarcikáról

A munkanélküliség alakulása

Manapság gyakran halljuk, hogy hazánk gazdasága már túljutott a mélyponton, megkezdődött a kilábalás a válságból, köszönhetően a privatizációnak, a nyugati tőke beáramlásának és a gazdasági szerkezet átalakulásának. A B.-A.-Z. Megyei Munkaügyi Központ Kazincbarcikai Kirendeltségének adatai mintha nem támasztanák ezt alá, hiszen 1997-ben sem csökkent városunkban és térségében a munkanélküliek száma, sőt egy év alatt több, mint 1000 fővel növekedett (lásd a grafikont), és az év végén már 7267 munkanélkülit tartottak nyilván. Erről, és ennek kapcsán e probléma kezeléséről kérdeztük Káli Lajosnét, a kazincbarcikai munkaügyi kirendeltség vezetőjét. Először is a munkanélküliek számának grafikon szerinti változásáról kértünk magyarázatot.

munkanelkuliseg

Káli Lajosné: A regisztráltak száma február végére ugrásszerűen megnőtt, több mint 10%-kal (643 fővel), sőt a növekedés tovább folytatódott, és márciusra meghaladta a „bűvös” 7000 fős határt (a március 20-ai létszám 7189 fő volt).

Az év eleji regisztrált létszám folyamatos növekedésének oka az, hogy az energiaszektor privatizációja következtében a Borsodi Energetikai Kft.-től és Lyukóbányáról az ún. önkéntes távozási csomaggal elkerült mintegy 1300 fő, a BorsodChem Rt. is folyamatosan építette le a létszámát, mintegy 200-250 főt negyedévenként. A Sajószentpéteri Üveggyár Rt. és az IPC Műanyagipari Kft. létszám-racionalizálása folytán további 400 főt bocsátottak el.

Az évközbeni regisztrált létszám csökkenésének oka, hogy a munkanélküliek egy része, 350-400 fő normál közhasznú munkán vett részt márciustól, valamint júliustól környezetrehabilitációs közhasznú foglalkoztatás keretében dolgozott. A nyári hónapokban a pályakezdők megjelenése is emelte a regisztrált munkanélküliek számát.

Barcikai Históriás: A 7267 munkanélküli hogyan oszlik meg nem, életkor, iskolai végzettség és a munkanélküliség időtartama szerint?

Káli Lajosné: Az év végén nyilvántartottak adatai szerint 4446 férfi és 2821 nő volt munka nélkül. Életkor szerint a következőképpen alakult az összetétel:

abra2_munkanelkuli
Közülük a szakmunkásképzőt végzettek voltak a legtöbben, szám szerint 3218-an. Őket az általános iskolát végzettek követik 2105 fővel, 437 munkanélküli a 8 általánosnál kevesebb iskolával rendelkezik, 674 a szakközépiskolai, 437 a gimnáziumi, 229 a technikusi végzettségű. A munkanélküliek táborát 87 főiskolai és 15 egyetemi végzettségű személy is gyarapítja.

A munkanélküliség időtartama szerinti összetételt tekintve 0-1,5 éve van munka nélkül 5834 személy, az 1,5-2 év közötti munkanélküliek száma 651, a 2-2,5 év közöttieké 335, a 2,5-3 év között 168 és 3 évnél hosszabb ideje 279 személy van munka nélkül.

Barcikai Históriás: Mit tesz a munkaügyi központ a munkanélküliség csökkentése érdekében?

Káli Lajosné: A munkaügyi központ a munkanélküliek munkába helyezését tekinti elsődleges feladatának. Ehhez pénzügyi eszközök állnak rendelkezésére a foglalkoztatási alapból.

A legfontosabb a közvetítés, de a munkáltatók is szívesen alkalmaznak olyan munkaerőt, akinek a foglalkoztatásához a munkaügyi központ is nyújt anyagi segítséget.

A bértámogatás, mint az egyik legfontosabb aktív eszközünk segítségével 1997-ben 379 fő elhelyezésére került sor, ami mintegy 38 millió Ft-ot tett ki. A támogatás 1 éves foglalkoztatás mellett 1/2 évig adható, mértéke a munkanélküli státuszától függően 70-től 100%-ig terjedhet.

A közhasznú foglalkoztatás keretében olyan általában képzetlen vagy alacsony képzettségű munkanélküliek foglakoztathatók, akik egyébként nem találnának munkahelyet. A közhasznú foglalkoztatás keretében 378 kérelmet önkormányzatok, 15 kérelmet iskolák, óvodák, közintézmények nyújtottak be. A közhasznú foglalkoztatással elhelyezett létszám 329 volt, 67 millió Ft költségvonzattal. Novemberig, évközben újabb 135 fő foglalkoztatása valósult meg, 9 millió Ft-os költséggel. Összességében a normál közhasznú foglalkoztatás keretében 464 fő részére nyílott munkalehetőség.

A környezetvédelmi közhasznú foglalkoztatás keretében az év második felében lehetőség nyílt 308 fő foglalkoztatására, 4-5 hónapos időtartamra, mintegy 29 millió Ft felhasználással.

Azoknak a munkanélkülieknek, akik önállóan szeretnének maguknak munkahelyet teremteni, a munkaügyi központ vállalkozóvá válási támogatást nyújthat a munkanélküli- járadék mértékéig, további 6 hónapig. 1997-ben 46 fő kapott támogatást mintegy 4 millió Ft költségráfordítással.

A pályakezdők elhelyezését elősegítő eszközeink a munkatapasztalat-szerzési támogatás és a foglalkoztatási támogatás. 1997-ben a munkatapasztalat-szerzési támogatást 64 munkáltató vette igénybe 84 főre, a foglalkoztatási támogatást 11 munkáltató 12 fő pályakezdőre. A két eszköz költségvonzata mintegy 10 millió Ft volt az elmúlt évben.

A munkanélküliek elhelyezéséhez igyekszünk olyan módon is hozzájárulni, hogy ha a munkahelye nem a lakóhelyével azonos helységben van, akkor útiköltség térítést adunk. A munkáltató és a munkavállalók részére is 100%-os mértékben térítjük a távolsági buszbérlet árát. 1997. évben 94 fő részére 4 millió Ft-os támogatást nyújtottunk.

Minden évben lehetőség nyílik munkahelyteremtő támogatás igénybevételére pályázat útján. 1997. évben 19 pályázóból 12 munkáltató kapott 31 millió Ft-os támogatást, mintegy 46 fő foglalkoztatására.

A munkanélküliek részére a munkaügyi központ átképzéseket is szervez azért, hogy ismereteiket kiegészíthessék olyan szakképzettséggel, amely jobban keresett a munkáltatók részéről. A képzésben részt vevők száma 342 fő, ennek költségvonzata 50 millió Ft volt.

Barcikai Históriás: Mi várható térségünkben 1998-ban a munkaerőpiac terén?

Káli Lajosné: 1998. I. fél évében újabb 350-400 fő regisztrálása várható a hőerőművi és a BorsodChem rt.-s létszámleépítéssel összefüggésben. A munkába helyezések révén mintegy 600-800 fős csökkenéssel számolhatunk, de újabb pályakezdő létszám is megjelenik a nyár folyamán. 1998. év végéig összességében a regisztráltak száma elérheti a 7500-7600 főt.

5. oldal: Vállalkozások

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .