Adatok és tények Kazincbarcikáról

L á t l e l e t a bűnügyi helyzetről

Városunk rendőrkapitányságához tartozó területen a bűnelkövetés csúcspontja 1992-ben volt, amikor 2491 bűncselekmény vált ismertté. A következő években csökkent, majd 1996-97-ben ismét emelkedett a bűnesetek száma (1996: 2010, 1997: 2082). A bűnözés szerkezete nem változott, 1997-ben is a vagyon elleni cselekmények fordultak elő a legnagyobb számban (1453) és arányban (29,8%). E kategórián belül legmagasabb a lopások száma, 812, ami 6,14%-kal több az előző évinél. A lopások zöme kisebb értékű alkalmi lopás, s közülük sok a kerékpár-, fa-, színesfém-, és a boltokban elkövetett lopás. Kevesebb volt a zsebtolvajlás, az energia-, a termény- és az erkélyről a ruhalopás. De a betöréses lopások száma 1997-ben jelentősen, 257-ről 389-re emelkedett. Az ilyen lopások célpontjai a hétvégi házak, a borházak, a garázsok és a gépkocsik. Az utóbbiaknál a magnók és akkumulátorok a lopás tárgyai. Szintén jelentősen, 33,33%-kal, az 1996. évi 12-vel szemben 16-ra nőtt a rablások száma, amiket elsősorban ittas személyek sérelmére, pénz megszerzése céljából csoportosan követtek el. Aggasztó, hogy a csoportos rablásokban nagy számban vettek részt fiatalkorúak. A rablások főleg Kazincbarcikán, Sajókazán és Rudabányán fordultak elő. Egy eset, a dédestapolcsányi postarablás elkövetői ún. utazó motorkerékpáros bűnözők voltak.

A bűnesetek másik nagy kategóriáját a személyek elleni cselekmények képezik. E kategóriában 1997-ben öttel több, összesen 126 bűncselekmény fordult elő, amiből 4 emberölés és 3 emberölési kísérlet volt. 78-ról 87-re emelkedett a súlyos testi sértések száma. E cselekmények közül a legtöbb családon belül vagy szomszédok között történik, általában alkohol hatása alatt, és sokszor végződik orrcsont-, kéz- vagy bordatöréssel. Kedvező e kategóriában, hogy csökkent a házasság, a család és az ifjúság elleni bűntettek száma, az erőszakos nemi közösülés kivételével, ugyanis 1996-ban és 1997-ben is 3-3 vált ismertté.

Mind a gazdasági, mind a közlekedési jellegű bűncselekményeknél 1997-ben csökkenés tapasztalható. Az előbbiek száma néggyel, az utóbbiaké 197-ről 169-re csökkent.

A bűnügyi helyzet alakulásában kedvezőtlen, hogy 1997-ben 246 erőszakos, garázda jellegű bűncselekmény fordult elő (41-gyel több az előző évinél). Ezek a cselekmények főleg Kazincbarcikán, Sajókazán és Sajószentpéteren fordultak elő szórakozóhelyeken vagy azok környékén, de bérházak lépcsőházaiban is. Az alkohol szerepe e bűncselekményeknél is fellelhető.

A városi rendőrkapitányság munkájának nagy területét képezi a közlekedésrendészet, melyet az alábbi főbb adatok jellemeznek: 146-ból 143 esetben eredményes nyomozást folytatott a közlekedésrendészeti osztály, s 11 ismeretlen tettes elleni nyomozásból tízet felderített (90,9%-os eredményesség). Nyomozást folytattak ittas állapotban való járművezetés, közúti baleset okozásának, járművezetés tiltott átengedésének és cserbenhagyás vétsége, továbbá segítség elmulasztásának és a közlekedés biztonságának veszélyeztetése miatt.

Az aktív rendészeti tevékenység ellenére a közlekedési balesetek száma 63-ról 71-re emelkedett, a halálos kimenetelű baleseteké 5-ről 4-re, a súlyos sérülésekkel járóké 32-ről 26-ra csökkent, viszont a könnyű sérülésekkel járó balesetek száma 26-ról 41-re nőtt. A közúti baleseteknél 92 személy sérült meg, melyek közül 5 volt halálos, 30 súlyos és 57 pedig könnyű sérülés. A balesetek okai között 7 esetben játszott közre az ittasság, ami figyelemre méltó javulás az 1996. évi 16-tal szemben! 27 esetben gyorshajtás, 12 esetben szabálytalan előzés, 10 esetben elsőbbség meg nem adása, 8-ban gyalogos hibája, 7-ben szabálytalan előzés, egyben műszaki hiba és 3-ban egyéb ok váltotta ki a balesetet. A legbalesetveszélyesebb a 12-18, és a 7-12 óra közötti időszak, de gyakran fordult elő baleset az esti órákban is.

Az osztály 245 esetben tett feljelentést közlekedési szabálysértés miatt, és 966 személyt helyszíni bírsággal sújtott. Ez 864-el kevesebb az 1996. évinél.

Rendőreink a nem mindig legjobb személyi és technikai feltételek ellenére 1998-ban tovább kívánják javítani a bűnmegelőző és bűnüldöző munkájukat, növelve városunk és a környék lakóinak biztonságérzetét.

A „Látlelet”-ben vázolt helyzet illusztrálására bemutatunk egy 1997-ben történt rablási kísérletet és egy rablást.

Két ózdi fiatalember elhatározta, hogy a dédestapolcsányi postahivatal kirablásával szereznek pénzt. Tettük végrehajtásának időpontjául május 12-ét választották. (Lehetséges, hogy a születésnapjuk megünnepléséhez kellett a pénz, lévén mindketten májusi születésűek.) E napon mindjárt ebéd után motorkerékpárra ültek, és röviddel délután kettő után már tettük elkövetésének a színhelyén voltak, ahol egyikük Zbrojovka pisztollyal, a másik pedig riasztópisztollyal fenyegette a posta alkalmazottját, és a pénz – mintegy félmillió forint – átadását követelték. Szerencsére a helyiségben még egy alkalmazott tartózkodott, aki az esetet látván működésbe hozta a riasztóberendezést. A riasztó hangjára a két bűnöző jobbnak látta a helyszín elhagyását. A rendőrség nagy erőkkel látott munkához, ami másnap eredményre is vezetett: Nekézsenynél elfogták a tetteseket, akiket októberben a bíróság 3 év 6 hónapi börtönbüntetésre és a közügyektől 3 évi eltiltásra ítélt.

A rablás szeptember 3-án Kazincbarcikán a Csónakázó tó melletti parkban történt, s elkövetője egy 15 éves büntetlen, és a börtönt már többször megjárt 21 éves fiatalember volt. E nap estéjén is többen szórakoztak a tó közelében lévő „Vidámság” büfében. Este 9 óra tájban két, kissé italos vendég eltávozott a szórakozóhelyről és a Csónakázó tavat átívelő hídon a város felé vette az útját. Ám alig értek át a hídon, amikor egyiküket a fiatalkorú hátulról megtámadta, s a földre esett sértett zsebéből cigarettát, öngyújtót és 1800 Ft-ot kivett. Közben a másik gyanúsított sem tétlenkedett. Ő ugyanezt művelte a másik sértettel, akitől 3000 Ft-ot és az iratait tartalmazó tárcát vett el. A cselekmény befejezésével a rablók távoztak a helyszínről, a sértettek pedig feljelentést tettek a rendőrségen. A rendőrök ebben az esetben is eredményesen működtek: a két bűnözőt már szeptember 5-én őrizetbe vették, és mindketten szeptember 8-tól előzetes letartóztatásban várják a megérdemelt büntetést. Tettüket súlyosbítja, hogy augusztus 24-én hajnalban Berentén a „Zsuzsi” nevű vendéglátóhelyről ittasan távozó személyt hasonló módon támadták meg és rabolták ki.

S z a b á l y s é r t é s e k

Városunk önkormányzatának polgármesteri hivatalához 1997-ben 590 szabálysértési feljelentés érkezett 556 személy ellen. Ebből 160-at szabálysértés, vagy bizonyítékok hiánya, valamint egyéb okból megszüntettek, 75 esetben pedig figyelmeztetéssel lezárult az ügy. A szabálysértési eljárás során 366 esetben 1 millió forintot megközelítő összegben pénzbírságot szabott ki az ügy elbírálója, s ebből a bírság meg nem fizetése miatt 138 elzárásra változott.

Az elkövetett szabálysértések eléggé változatosak. Legtöbb, 153 a tulajdon elleni szabálysértés, az orgazdaság és a jármű önkényes elvétele. Tankötelezettség megszegése miatt 62, köztisztasági szabályok megsértéséért 50, csendháborításért szintén 50 feljelentés történt. 34 volt az építésügyi szabályok megsértése miatti feljelentés, de indult eljárás jogosulatlan kereskedés, becsület- és magánlaksértés, honvédelmi és polgári védelmi, közlekedési, mező-, erdő- és vízgazdálkodási szabálysértések miatt is.

A közterület-felügyelők 280 esetben szabtak ki helyszíni bírságot, mégpedig 98 esetben kutyával való veszélyeztetés, 83 esetben szabálytalan parkolás, 25 esetben közterület engedély nélküli használata, 16 esetben parkrongálás, 27 esetben az útügyi szabályok megsértése és 31 esetben egyéb okok miatt. A kiszabott helyszíni bírság összege 140 500 Ft volt. Egy cselekmény átlagosan 502 forintjába került a szabálysértőnek.

7. oldal: Tűz- és egyéb káresetek

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .