A mai úti cél: Berente


Kismarton Zsolt írása
Hagytam egy kis időt, hogy a boka- és térdízületeinket helyrerakjuk, valamint a mai napra egy egyszerű és szép túrát választottam, ahogy a Kedves Olvasó már megszokhatta, egy kicsit másképp. Ezúttal a hegyen keresztül szeretném az érdeklődőket elkalauzolni Berentére.
A túra nem túl nehéz, de eléggé látványos ahhoz, hogy ez is a sorozatom része legyen.
Először is az adatok:

A túra útvonala (Térképalap: turistautak.hu)
1.: Berente, faluközpont – Négyessy‒Szepessy-kastély
Távolság: 5,2 km
Szintemelkedés: 178 méter
Szintsüllyedés: 164 méter
Szintkülönbség: 342 méter
Most a Mátyás király úti SPAR-tól fogunk indulni. Mivel az útvonal sehol sem vezet turistajelzésen, így itt is egy kicsit „bőbeszédűbb” leszek.

A túra szintkülönbsége (Térképalap: turistautak.hu)
1.: Kazincbarcika, Mátyás király úti SPAR
2.: Sajókazinczi ó-temetők
3.: Tv- és Telenor-torony
4.: BorsodChem-es elágazás
5.: Sinka-tető (299 méter) – Hármashatár
6.: Berentei horgásztó
7.: Berente, faluközpont – Négyessy‒Szepessy-kastély
Először is induljunk el a négysávos út mellett a BorsodChem felé. Alig jutunk át a hídon, egy makadámút indul a Csónakázó-tó felé – ez a Hajcsár út. Ahogy erre az útra befordulunk, azonnal – balra – egy kőút indul neki a dombnak. Térjünk erre rá. Felérve a kis dombra – pár tíz méter –, az út újból kettéválik. Jobbra egy földút, míg balra egy ösvény indul el. Mi az ösvényt követjük! Az ösvény nagyon jó állapotú, és a Kapósra visz minket. Teljesen a végéig kövessük ezt! Pár tíz méter után elérjük a sajókazinczi ó-temetők egy részét és át is haladunk rajta. Sírkövek fogják határolni az utunkat. Ezek később elmaradnak, és ennek a szakasznak a végén közvetlenül jobbra megjelenik a Telenor tornya. Elhaladva mellette egy földútra érünk…

Visszatekintve a dombról, az ösvény elágazásától. Előttünk a kőút, balra lent a Hajcsár út, szemben a négysávos út (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Előretekintve: jobbra kanyarodik a földút, balra az ösvény (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Az ó-temetők felé vezető ösvény (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Az ó-temetőben (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Felérünk a Kapósra. Jobbra a Telenor tornya és a hűtőháza (Fotó: Kismartonné M. Viktória)
A földúton jobbra is és balra is mehetünk. Először célszerű jobbra menni, mert pár tíz méter után elérjük a tv-tornyot. Itt az út véget is ér, tehát forduljunk vissza, és a Telenor tornyát elhagyva haladjunk tovább. Itt egy-két cikcakkot majd le kell írnunk, ez lesz az utunk legnehezebb szakasza. No nem a földutak minősége miatt, hanem azért, mert a megfelelő út követése odafigyelést igényel, ‒ esetleg máshol lyukadhatunk ki, mint ahol szeretnénk. Ez a szakasz körülbelül 1 kilométer hosszú lesz.
Egyelőre haladjunk az előttünk lévő földúton tovább. A második elágazásnál forduljunk jobbra, majd szinte azonnal balra, és kövessük az erdei utat egyenesen. Itt mindig maradjunk a hegytetőn! Jobbra egy házat fogunk elérni, ahol méhek találhatóak, erre egy tábla is felhívja a figyelmünket. A ház után forduljunk balra, és kövessük az erdőn átvezető utat mindaddig, amíg egy nyílt részhez nem érünk. Innen szép kilátás nyílik a Sajó-völgyére. Itt az út újból kettéválik, mi a jobb oldalit kövessük! Újra erdőbe érünk majd, és az út megint kettéválik. Látszik, hogy a bal oldali lefelé, a jobb oldali felfelé vezet. Mi a jobb oldalin haladunk tovább. (A bal oldali előbb-utóbb a BorsodChem főbejáratának a környékén fog kilyukadni.) A széles földút egyenesen a hegytetőre vezet minket…

A tv-torony (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Erre megyünk tovább a Telenor-toronytól, miután megnéztük a tv tornyot (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A széles földutak egyike. Itt még egyenesen megyünk tovább! (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Itt jobbra… (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

…pár lépés után pedig itt balra fordulunk… (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

…és ezen a szép földúton haladunk tovább (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Kis tisztásra érünk, jobbra van a „méhes” ház (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A „méhes” ház utáni elágazás. Balra megyünk… (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Kilátás a Sajó-völgyére. Jobbra tarts! (Balra az Opel Barcikához jutunk le) (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A BorsodChem-es elágazás. Mi jobbra megyünk (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A volt P+ jelzésén (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Már látszik a hegytető! (Fotó: Kismartonné M. Viktória)
A hegytetőt elérve az út kettéválik. Élesen jobbra fordul a volt P+ jelzése – már a nyoma sincs meg –, de ezen az útvonalon már jártunk. Most balra megyünk! Innentől kezdve könnyű dolgunk van, hiszen a földút a nyergen át, a hegytetőn halad teljesen Berentéig. Utunk során gyönyörű kilátás nyílik a Sajó-völgyére, az alacskai „katlanra” és a Bükk-fennsíkra is. Itt fogjuk érinteni a környék legmagasabb pontját is ‒ a Sinka-hegyet (299 méter). Más érdekessége is van ennek a pontnak: ez egy hármashatárpont, itt találkozik Kazincbarcika, Alacska és Berente határa. Ahogy lefelé indulunk majd a hegyről, már berentei területen fogunk gyalogolni.
Megjegyzés: A Google térképe ezen a részen teljesen rosszul jelöli Berente és Kazincbarcika határát. Szerintük a BC I-es főkapu és a Bólyai tér már Berentéhez tartozik. Hatalmas tévedés… (Ha valaki nem hinne nekem, akkor javaslom az IVS Kazincbarcika dokumentumát és térképeit! (2015)) A Google-nak már lejelentettem a problémát, de még nem reagáltak. Előző alkalommal legalább 1 hét alatt sikerült elintéznem, hogy a magyar területen a Slanát legyenek oly szívesek Sajónak írni…

Kilátás a hegytetőről: az alacskai „katlan”. Alattunk a Kazinci-völgy, Alacskára azon mentünk le (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Ezen a szép földúton haladunk a nyergen (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Kilátás a Bükk-fennsík felé (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A Sinka-tető. (299 méter) Előttünk Berente, balra a Sajó-völgye. Háttérben a hegy már Sajószentpéter (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A Sajó-völgye (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A kis domb, ami még elválaszt minket Berentétől (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A dombtető és a Sajó-völgye. Bőven ellátni Edelényig! (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Ez már az Előhegy és a berentei kertek (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Ez már betonút. Itt jobbra fordulunk (Fotó: Kismartonné M. Viktória)
Ahogy a nyergen elérjük a betonutat, itt jobbra fordulunk és legyalogolunk a hegyről. Itt már egyre több kert is szegélyezi az utunkat, egy-kettő nagyon aranyos, érdemes megfigyelni. A völgybe érve az út kettéválik, mi balra megyünk tovább, a völgyön lefelé. Ez már bitumenút lesz. Az út egy idő után a völgyben balra kanyarodik. Ahogy az első kerítést elérjük – jobb oldalon lesz –, itt egy földút vezet be egy házhoz. Forduljunk jobbra, majd a lépcsőn lelépdelve el is érjük a kis berentei horgásztavat. Nézzünk szét, és ha kedvünk van, megpihenve hosszabb időt is eltölthetünk itt. A hely szépen ki van építve, szalonnát lehet sütni, horgászni lehet – már ha van horgászengedélyünk és a tó melletti házban napijegyet vettünk –, és elidőzhetünk a tavat körülvevő kiépített és fedett pihenőasztaloknál…

A hegyről levezető betonút (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Itt balra fordulunk (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Berente „Sörkertje” (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A völgyi út (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A berentei tó felett (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Itt fordulunk jobbra, majd lemegyünk – a lépcsőn – a tóhoz (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A berentei horgásztó (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A berentei horgásztó (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A berentei horgásztó (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A berentei horgásztó. Szalonnasütő és pihenőhely (Fotó: Kismartonné M. Viktória)
Ha kipihentük magunkat, akkor induljunk el a makadámúton Berente felé. Ha elérjük a parkolót, akkor úgy is dönthetünk – ha még kevésnek találtuk a túrát és még időnk is maradt –, hogy meglátogatjuk Berente egyik különlegességét, a Kőköltőt. Ez egy 2,4 km kerülő út, de megéri!

A Berentére vezető makadámút (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Jobbra van a parkoló! Egyenesen Berentére jutunk (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Útvonal a Kőköltőhöz (Térképalap: turistautak.hu)
Távolság: 2,4 km
Szintemelkedés: 112 méter
Szintsüllyedés: 112 méter
Szintkülönbség: 224 méter

A kerülőút szintkülönbsége (Térképalap: turistautak.hu)
Ha a kerülő mellett döntünk, akkor a parkolónál forduljunk jobbra, és vágjunk keresztül azon, teljesen a hegy aljáig. Itt egy földút indul el a hegyen felfelé. A bal oldali földutat kövessük! Egyre feljebb kapaszkodunk a hegyre, amikor elérünk egy kis rétet. Itt az út szétválik, a bal oldali – lefelé – Berentére vezet vissza, de mi a jobb oldalit, a tovább emelkedő majdnem egyenes utat válasszuk! Ezen az úton fogjuk elérni a hegytetőt, ahonnan nagyon szép kilátás nyílik Alacskára, a Bükk-fennsíkra és a Sajó-völgyére. Ennek az útnak még egy különlegessége van: itt állt a Kondóról Berentére vezető kötélpálya. A hegytetőn forduljunk balra, és a gerincen kövessük a földutat mindaddig, amíg hirtelen az út jobbra fordul és a völgybe vezet. Itt mi két kis domb között balra megyünk, és máris a Kőköltőnél vagyunk! Egy kis kráternek tűnik a hely, pedig nem az…

Fotó a berentei tó felé a hegy alól (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Fotó a hegy alól Berente felé (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Fotó a hegy alól a parkoló felé (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A hegyi út (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A kis rét. Itt jobbra megyünk! (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Erdőben (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A hegytető. Visszafordulva látszik Szuhakálló! (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A hegytető. A háttérben Alacska (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A hegytető. A háttérben – középen – a Felső-Borovnyák (932 méter) (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A Kőköltő (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

A Kőköltő (Fotó: Kismartonné M. Viktória)
A Kőköltő – néhány helyen Kőkötő néven szerepel – egyik különleges, alig ismert természeti látványossága Berentének. Annak idején a berenteiek itt bányászták a homokkövet a házak építéséhez. Itt található meg a „berentei barlang” is, ami valójában nem barlang, hanem a kivájt kövek által fedett rész. A II. világháború idején bujdosók használták, hogy az ellenség és az utánuk kutató katonák ne találhassák meg őket.
Ahogy belépünk a Kőköltőbe, érdemes lesz – szétnézés után – a bal oldali utat követni, ami felvezet a Kőköltő peremére. Haladjunk az előttünk lévő ösvényen végig, rengeteg szép alakzatban lesz részünk. A Kőköltő végénél visszajutunk arra a földútra, ahonnan jöttünk. Menjünk ugyanazon az úton vissza a berentei parkolóba, ahol jöttünk!

Kőköltő (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Kőköltő (Fotó: Kismartonné M. Viktória)

Kőköltő (Fotó: Kismartonné M. Viktória)
Visszaérve a parkolóba – átvágva azon –, forduljunk a makadámúton jobbra, és induljunk el Berente felé.
Beérve Berentére először forduljunk a már bitumenúton jobbra, majd a végénél balra. Ez az Ady Endre utca. Pár méter után – balra – megláthatjuk a Bodnár-portán lévő II. világháborús orosz sírokat.

A Bodnár-portán álló katonasírok (Fotó: Ari Flórián)
Továbbhaladva az Ady Endre utcán, a harmadik elágazásnál forduljunk balra, majd ‒ elérve a József Attila utcát ‒ jobbra! Haladjunk egy keveset rajta, majd az elágazásnál – balra – meg is látjuk Berente református templomát és a fa haranglábat. Haladjunk felé és nézzük meg Berente e két nevezetességét, majd jobbra fordulva továbbhaladhatunk a Bem József utcán.

A Bem József utca, a református templommal és a fa haranglábbal (Fotó: Ari Flórián)
Először balra láthatjuk a temető bejáratát, ahol szép és elegáns ravatalozót építettek. A Bem József úton továbbhaladva – jobbra – fel fog tűnni a Négyessy‒Szepessy család kastélya.

A Négyessy‒Szepessy-kastély (Fotó: Ari Flórián)

A Négyessy‒Szepessy-kastély (Fotó: Ari Flórián)
Sajnos elég rossz állapotban van, felújítására már tervek készültek. A Bem József utca végén forduljunk jobbra, és pár lépés után elérjük a falu központját, ahonnan autóbusszal Kazincbarcikára utazhatunk…
Berente látványosságai
Ezen a településen is szétnézhetünk, ugyanis van pár érdekes dolog, amit érdemes megtekinteni. Ezek egy részét már bejártuk.

Berente látványosságai (Térképalap: Google)
2006-ban adták át a – természetesen – mesterséges horgásztavat Berentén. Azóta kulturált pihenési és horgászati lehetőséget biztosít a festői környezetben.
Az Ady Endre utcán, a Bodnár-portán találhatóak meg a II. világháborús katonasírok.* A Bodnár-porta manapság már az önkormányzat tulajdonában van. Orosz katonákat temettek ide.
Berente jelképe a református templom és a fa harangláb. A templom 1710 és 1720 között épült torony nélkül, 1787-ben alakították át. A történet szerint a régi, török kori katolikus templom helyén épült fel.* A fa harangláb a 1780 környékén épült, de ez már nem az eredeti, többször átépítették. (Országos műemlékvédelem alatt áll.)**
A temető csak a 2000-es években kapott ravatalozót, addig „háztól” temettek.*
Rossz állapotban van a Négyessy‒Szepessy-kastély a főtértől nem messze. A kastélykertet már az 1950-es években beépítették, a Hőerőmű lakótelep található a helyén. Az épület a mai napig lakott, és magán viseli a „modern” kor vívmányait: parabolaantennát és hullámlemez esővédőt is szereltek az épületre. Lehangoló látványt nyújt…
A Négyessy‒Szepessy család a XVII. századtól uralta a települést, teljesen a II. világháború végéig. A kastélyuk is a XVII. században épült, és valamikor nagyon szép kerttel rendelkezett. A család sírhelye manapság a fa harangtorony mellett található meg.**
A világháborús emlékművet a falu főterén találhatjuk meg.
Ha még nem fáradtunk el eléggé, akkor a főtértől még az Esze Tamás úton továbbsétálhatunk, és pár száz méter után jobb oldalon megtekinthetjük az 1911-ben épült, fatornyos katolikus templomot is, mellette pedig a kőkeresztet.* A templom érdekessége az, hogy ezt a templomot eredetileg Sajókazinczra tervezték, de a sajókazincziak nyomására a berenteiek elcserélték a terveket…

A berentei katolikus templom és a kőkereszt (Fotó: Ari Flórián)
Ha egy kicsit még továbbmegyünk, a következő buszmegállóból utazhatunk vissza Kazincbarcikára.
*: Szőke László: Vázlatok és helytörténeti leírások Berentéről. 2004.
**: Berente község településrendezési terve 2006.
Nagyon jó ez a túra útvonal, ha a jövőhéten nem lesz túl rossz idő kipróbálom! Remélem minél előbb jön az új Kazincbarcikai túra! Nagyon várom!
Kedves Ottó! Nagyon szépen köszönjük, a jövő héten új túrával jelentkezünk!
Ha kipróbálta a túrát, szívesen olvasnánk a beszámolóját, észrevételeit 
Csütörtökön próbálom ki a túrát akkorra írok beszámolót
Kőköltő-Kőkötő. Alacskaias kiejtéssel KőkŐtőnek mondják – ami Kazinczy nyelvújításával Kőköltő