Adatok és tények Kazincbarcikáról – 1996 tüzes mérlege

A Kazincbarcika Városi Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság működési területe Kazincbarcikán kívül Sajószentpéter és Edelény városra, valamint 44 egyéb településre terjed ki. Működési területünk 1996. évi eseményeit az alábbi adatok jellemzik:

Az esemény megnevezése Az események  száma: Kazincbarcikai
 események:
esemény összesen:  269 95
tűzeset:  219 81
műszaki mentés  15  5
vaklárma, téves jelzés:  35 9

Fentieken kívül más parancsnokságok területére 32 alkalommal vonultunk.

1996 elején főleg a lakóépületeknél keletkezett tűzesetek adtak munkát tűzoltóságunknak. Január 5-én a Csokonai Mihály út egyik épületének 10. emeletén lévő lakásban dohányzás okozott tüzet. Két nappal később néhány lépcsőházzal odébb a földszinttől a 10. emeletig terjedően kellett beavatkoznunk. Itt cigarettától gyulladt meg a szemétleöntő. A szomszédos lakásokra a tűz – szerencsére – egyik esetben sem terjedt át. A vizsgálatok szándékosságot nem derítettek ki, nem úgy, mint a január 12-i eseménynél, amikor a Szemere Bertalan téren a lépcsőházi levelesládák égtek. Jan. 21-én ismét lakástűzhöz vonultunk. A Veres Péter úti egyik panelház második emeleti lakásában alkoholos befolyásoltság következtében figyelmetlen dohányzás okozott tüzet. A lakás szinte teljesen kiégett, és a szomszédos lakásokban is jelentős kár keletkezett. 23-án Edelénybe, 24-én Felsőnyárádra, 30-án Izsófalvára vonultunk tüzet oltani. Az év folyamán összesen 42 alkalommal keletkezett tűz lakóépületeknél.

Az év egyik legnagyobb figyelmet keltő tűzesete január 18-án az Akropolisz Diszkóban volt, ahol gyújtogatás miatt leégett a színpad egy része, kiégtek a fénytechnikai és elektroakusztikai berendezések.

Január 31-én együtt vonultunk a mentőkkel közúti balesethez. A temető alatti 2×2 sávos jeges úton egy személygépkocsi a nagy sebesség miatt megpördült és szinte felcsavarodott az út menti fa törzsére. A két sérült közül a vezető úgy beszorult, hogy a gépkocsi karosszériáját csak apró darabokban lehetett lebontani róla, hogy további sérülésektől mentesen tudjuk átadni a mentőknek.

Március 3-án egy árokban „landolt” gépkocsi tűzesetéhez kellett vonulnunk. Kiérkezésünkkor a jármű már teljesen kiégett. Szerencsére a kocsiban nem volt senki, s így mentésre nem került sor.

Március 8-án a Sajó-partra vonultunk, ahol nem túl nagy területen a szemetes gaz égett. Az eset nem is lenne említésre méltó, hiszen az év során összesen 153 hasonló tűzeset történt, melynek oltása elsődlegesen talán nem is hivatásos tűzoltók feladata lenne; ez az eset azonban mégis tanulságos. A tüzet ugyanis felügyelet nélküli gyerekek okozták. Egy 6 éves kislány a „játék” során megsérült, a ruhája ráégett a testére, s bőre mintegy 80%-ban sérülést szenvedett. Majdnem egy hétig küzdöttek az életéért, sajnos sikertelenül.

Áprilisban 111 riasztásunk volt. Szinte kivétel nélkül erdő- és avartűzhöz hívtak. Napokon, éjszakákon keresztül az egyik kárhelyről a másikra vonultak a tűzoltóink, egymást kisegítve, előrébb sorolva a nagyobb területen égő fenyves- vagy tölgyes erdőket, de volt úgy, hogy a segítségnyújtásra siető egység útközben is talált egy-két erdőtüzet, amit kéziszerszámokkal oltott el. Váro-sunkban ez idő alatt – nem számítva a Várdomb, a Tv-torony, a BorsodChem, a Kiserdő stb. környékét – a kukatüzeknél „komolyabb” káresemény nem történt.

Májustól viszonylag nyugodtabban teltek a napok, de változatosabb a káresemények skálája. Riasztottak életmentéshez sziklához, hulla kereséséhez, volt, hogy nyílt vizekből és kútból kellett kimentenünk embereket, de volt fakidőlés, kazal- és gabonatűz, épület-, garázs-, csűr- és gépkocsitűz.

Az ősz sem volt eseménytelen. Egy nyerges vontató a kanyarban kisodródott és a hídról a Sajó árterére zuhant. Ugyanott néhány nap múlva egy másik nyerges vontatóval történt meg ugyanez.

Októberben felgyújtották a régi fatelep elhagyott épületét, és kigyulladt a főtéri üzletsor egyik reklámvilágítása, karambol következtében beton villanyoszlop dőlt az útra, illetve egy gépkocsira.

Novemberben mindenszentek napján ablakba kihelyezett virágláda gyulladt ki, és diákok szétlocsolt öngyújtóbenzint gyújtottak meg az egyik kollégiumban. November 7-én a Kertvárosban PB-gázpalack robbant fel és romba döntötte egy idős házaspár lakóépületét. A leomló falazat és a vasbeton födémlemez egy személyt maga alá temetett. A kutatás során már csak a holttestet tudtuk kiemelni. A tűz oka egyébként az volt, hogy a gáztűzhely csapját elfelejtették elzárni, és a kiszivárgott gáz valamitől berobbant.

Decemberben kémény- és cserépkályhatűzzel, valamint a lépcsőházakban és a pincékben „lakó” hajléktalanok által okozott tüzekkel találkoztunk.

A sajószentpéteri üveggyárba üveg elfolyásához riasztottak, de csőtörés miatt pincében keletkezett vízbetöréshez is kellett vonulnunk. Az évet szilveszter estéjén az egyik (bezárt) iskola takarítószeres, illetve öltözőnek használt helyiségében bedugva felejtett rezsótól keletkezett tűz eloltásával búcsúztattuk el.

Kővári Zsolt

tűzoltó százados

Illusztráció: Kósa Viktor – KDK

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .