Névadójukra emlékeztek az Ádám Jenő-Központi Általános Iskolában

Az Ádám Jenő-Központi Általános Iskolában 1996. december 13-án egész napos programmal emlékeztek az intézet tanárai és tanulói a 100 évvel ezelőtt született Ádám Jenőre, akinek nevét viseli az iskola.

A centenáriumi ünnepség a délelőtti órákban kezdődött, az Aggtelekről, Mezőkövesdről, Putnokról, Ózdról, Szikszóról érkezett, és Ka­zincbarcika általános iskolái felsős tagozatos tanulóinak közös népdaléneklésével. Ez mintegy bemelegítője volt az utána következő népdal­éneklési versenynek, amely az említett iskolák tanulóinak részvételével zajlott. E versenyhez kapcsolódott az a kiállítás, amelynek képeit a meghirdetett rajzpályázatra érkezett több mint 800 „alkotás” közül választotta ki a zsűri, s mely rajzok egy-egy népdalt illusztráltak.

Ünnepi műsorral folytatódott a nap programja, melynek keretében Kisbenedek Tiborné igazgató ismertette a névadó életútját.

Elmondta, hogy Ádám Jenő 1896. dec. 13-án Szigetszentmiklóson született. Az 1920-as évek első felében a Zeneművészeti Főiskolán tanult zeneszerzést, nem kisebb mestertől, mint Kodály Zoltántól. 1933-ban Felix Weingartnernél karmesterdiplomát szerzett. 1938-ig a fővárosi iskolákban tanított néptanítóként. Emellett 1959-ig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szolfézst, kamaraéneket, népzenét, módszertant, dalirodalmat oktatott és vezette az intézet énekkarát.

A 20-as évektől fogva nagy figyelemmel kísérte a különböző iskolatípusokban folyó zenei nevelést. Kodály biztatására kidolgozta a később „Kodály-módszer” néven elterjedt ének-zene oktatás alapjait jelentő, Módszeres énektanítás a relatív szolmizáció alapján című pedagógiai művet, majd gyakorlati segédkönyvül nyolc füzetben Szó-Mi címmel az általános iskolák énektanításának tankönyvét. 1939 óta fáradhatatlan pedagógus és népművelő volt.

A zenéről, népzenéről szóló előadásai, rádió-előadásai rendkívül széles körben hatottak. Zeneszerzői munkásságának nagyobb része közvetve vagy közvetlenül a magyar népzenéhez kapcsolódott.

„Gyakorlati pedagógus lévén, jól tudom, hogy a siker titka elsősorban a tanító arravalóságától függ, amely mindenkor megtalálja a helyes utat-módot a cél elérésére” – vallotta a néptanító.

Az emberileg is kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező zeneszerző, kóruskarnagy és zenepedagógus 1982. május 15-én Budapesten halt meg.

Az ünnepi megemlékező műsor után a népdaléneklési verseny és a rajzpályázat eredményhirdetésének izgalmas percei következtek, melynek során a legjobbaknak díjakat és jutalmakat adtak át. A program a rendezvények szereplőinek és a vendégek jó hangulatú közös éneklésével zárult.

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .