Kazincbarcika 1998

Népességi adatok

A város lakóinak száma 1998-ban tovább csökkent, és az év eleji 36 208-ról az év végére 35 789-re változott. Mivel a születések és elhalálozások egyenlege pozitív (293–230=63), a csökkenés kizárólag elköltözésből adódik.

A korcsoportonkénti létszámadatok a város további elöregedéséről tanúskodnak. Míg 60 éves korig a lakók száma csökkent, az azon felüli korhoz tartozók száma növekedett.

Születések

Némi csökkenés a Kazincbarcikán születettek számánál is megfigyelhető. Míg 1997-ben 777 Kazincbarcikán született csecsemőt anyakönyveztek, addig 1998-ban 745-öt. Ebből 1997-ben 289 volt kazincbarcikai lakhelyű, 1998-ban 293. Tavaly 149 fiú született, öttel több, mint leány.

A fiú- és leánygyermekek születése havonként az alábbiak szerint alakult:

szuletes

Kevesebb volt a többes (iker) szülés, mint az előző évben. Akkor kilenc, tavaly mindössze négy kettős szülés történt. Egy-egy kazincbarcikai, rudabányai, mucsonyi és novajidrányi szülőknek születtek ikergyermekei.

Az év első kazincbarcikai leány újszülöttje Nagy Petra volt, aki 1998. január 3-án látta meg a napvilágot. Az év első kazincbarcikai fiú újszülöttje, Galvács Bálint január 4-én követte őt. Mindkettőjüket megelőzte az izsófalvai Szegi Máté, aki Kazincbarcikán az év első újszülöttjeként, január 2-án jött napvilágra.

Névadás

Az újszülöttek utónevének megválasztása 1998-ban is igen változatos volt. A 149 fiúnál 59-, a 144 leánynál 78- féle név fordult elő. A leggyakoribb fiúnév a Gábor és a Máté volt, amit 7-7 esetben választottak a szülők. A további sorrend: Ádám, Márk, Zoltán (6-6), Bence, Levente, Martin, Tamás (5-5), Ákos, Dániel, Kristóf, Patrik (4-4), András, Attila, Csaba, Dominik, Ferenc, Gergő, István, László, Norbert, Péter, Szilárd (3-3), Áron, Árpád, Balázs, Bálint, Dávid, Erik, József, Raul, Róbert, Szabolcs, Viktor és Zsolt (2-2), és egy-egy névvel szerepelnek: Alex, Álmos, Bendegúz, Benedek, Béla, Botond, Benjámin, Döme, Imre, Iván, Jonathán, Kálmán, Kornél, Krisztián, Keve, Lóránt, Marcell, Márton, Mátyás, Richárd, Roland, Sándor és Zsombor. (A kiemeltek az előző évekhez képest új nevek.) A valamikor gyakori Géza, György, Gyula, János, Károly, Lajos, Mihály, Miklós, Nándor, Ottó, Pál és Tibor nevet egy szülő sem választotta újszülöttjének.

A leányoknál a legnépszerűbb az Eszter név, amit hat, a Vivien, amit öt, a Kitti, Laura, Nikoletta, Réka és Zsuzsanna, amit négy-négy újszülött kapott. Három-három névvel szerepel a Barbara, Boglárka, Dorina, Judit, Melinda és Viktória, kettő-kettővel az Alexandra, Amanda, Anna, Beatrix, Diana, Dorottya, Enikő, Evelin, Fanni, Gerda, Gréta, Hanna, Ildikó, Noémi, Tamara és Zsófia, egy-egy névvel az Anasztázia, Adrien, Aida, Alíz, Ágnes, Bernadett, Betti, Bianka, Blanka, Csenge, Dóra, Edina, Emese, Emma, Fruzsina, Georgina, Ilona, Ivett, Izabella, Johanna, Kamilla, Kinga, Krisztina, Leila, Lili, Loretta, Luca, Marienn, Marietta, Mercedes, Mira, Nelli, Nikolett, Olga, Panna, Rita, Roberta, Stefánia, Szilvia, Stella, Szonja, Tímea, Tünde, Viktória és Zsanett. A női neveknél is megfigyelhető néhány hagyományos utónév visszaszorulása, pl. az Edit, Éva, Erzsébet, Gizella, Julianna, Katalin, Mária, Piroska, Sára, Veronika egyszer sem fordul elő. Ugyancsak visszaszorulóban van néhány, az utóbbi években még gyakran előfordult név is, mint az Andrea, Angelika, Brigitta, Dzsenifer, Flóra, Henrietta, Janka, Klaudia, Martina, Mirtill, Loretta, Roxána, Ramóna, Roberta, Tiffany és Tifani, Titánia és a Vanda.

1998-ban is gyakori volt két utónév adása. A fiúk esetében 34, a lányoknál 25 esetben éltek ezzel a szülők.

Elhalálozások

A városi polgármesteri hivatalban 1998-ban 230 kazincbarcikai és 246 vidéki, összesen 476 személy elhalálozását anyakönyvezték, hárommal kevesebbet az előző évinél. Mind a kazincbarcikai, mind a vidéki elhalálozottak között a férfiak vannak többségben. Különösen Kazincbarcikán magas a férfiak nőkhöz viszonyított száma és aránya. 153 férfi és 77 nő hunyt el, vagyis majdnem kétszer (1,987-szer) több férfi hunyt el, mint nő. A vidékieknél mérsékeltebb, 1,139-szeres az arány, ami 131 férfi és 115 nő elhalálozását jelenti. A legtöbb kazincbarcikai férfi novemberben (18), decemberben (16), augusztusban (15), áprilisban, júniusban és októberben (14-14) hunyt el; januárban, februárban és márciusban 11-11, májusban és júliusban 10-10, szeptemberben pedig 9. A nők havonkénti elhalálozásának számai: januárban 10, júliusban és szeptemberben 9-9, novemberben 8, áprilisban és decemberben 7-7, márciusban és júniusban 6-6, októberben 5, májusban és augusztusban 4-4, és februárban 2.

A kazincbarcikai férfiak és nők életkor szerinti elhalálozása a következőképpen alakult:

halalozas

Házasságkötések

Az előző évhez képest a házasságkötések száma csökkent 1998-ban Kazincbarcikán. 1997-ben ugyanis 226 házasságot kötöttek, 1998-ban pedig csak 201 esküvőre került sor. A házasulandók lakóhelye szerinti megoszlás a következő: 95 esetben mind a vőlegény, mind a menyasszony kazincbarcikai lakos volt, 56 esetben mindkét fél vidéki (minden nem kazincbarcikai); csak a vőlegény 28, csak a menyasszony pedig 22 esetben volt kazincbarcikai. Négy esetben a vőlegény külföldi: román, izraeli, svéd és belga, egy-egy esetben pedig a menyasszony volt külföldi (szlovák, ukrán).

1997-hez hasonlóan a legtöbb házasságot, 48-at augusztusban és 39-et júliusban kötötték, míg a legkevesebbet, mindössze hármat, áprilisban. A további sorrend: március 18, május és szeptember 17, június 14, december 12, október és november 10, február 8 és január 5. (Következő oldal: Az 1998/99-es tanév adatai)

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .