Ifjúvá serdült város: Tudáspróba új iskolában

– Szeretettel köszöntöm az új iskola érettségizőit… Elhangzottak az érettségi elnök köszöntő szavai. A terem ajtaja félig nyitva, az üdvözlést visszhangozzák a csendes, néptelen folyosók.

Az iskola olyan gyerek nélkül, mint a fák lombok nélkül. Most mindössze 72, ünneplőbe öltözött fiatal izgul a falak között, máskülönben ijesztő csend öleli körül a kazincbarcikai új gimnáziumot és szakközépiskolát.

Hivatalosan még nem adták át az új iskolát, mert május közepe táján készült el, s mint általában, ezen az újdonságon is volt javítani-, bíbelődnivaló bőven. Még mindig akadna egy-két tennivaló, mégis helyes, hogy a berentei közös igazgatású iskola érni készülő fiataljai kiléptek az általános iskola falai közül, s egy modern, a célnak valóban megfelelő iskolában vetették alá magukat a matura minden izgalmának.

Dr. Hetényi György, a megyei tanács művelődésügyi osztályának vezetője ült az érettségi elnöki székben. Ő köszöntötte, bátorította az új iskola első érettségizőit, és kiadta a tételeket.

Amíg a jelöltek felkészültek, Zombori Sándor igazgató elmondotta, hogy a megépült 16 tantermes iskola a tanév kezdetére annyi szaktanárral rendelkezik majd, amennyi éppenséggel szükséges. A tárgyi és személyi feltételek ilyen tökéletes kielégítése ezúttal joggal dicsérhető. Érdekessége az új gimnáziumnak és szakközépiskolának, hogy közgazdászok, bánya-, elektro- és lakatosképesítéssel rendelkező fiatalok kerülnek ki falai közül. És természetesen gimnáziumi érettségivel rendelkezők. Jellemző, hogy a bánya-, elektro-, lakatos szakma elsajátításához a Borsodi Szénbányászati Tröszt modern tanműhelyeket biztosított. A szakközépiskolai osztályokban két év múlva lesz az első érettségi.

Dudás József helyettes igazgató is bekapcsolódik a beszélgetésbe, később sétára invitál, és bemutatja az új, emberalakító birodalmat. Megismerkedtünk az írógépszobával, itt húsz vadonatúj gépasztal, ugyanannyi használatlan írógép látható. A nyelvi laboratórium még csak tervekben „él”, a tervek nagyon szépek. A megye, de talán az ország legkorszerűbb nyelvoktató termét rendezik be szeptemberre – ha sikerül. Lelkesedés, sok-sok társadalmi készség már együtt van, de hiányzik 50 ezer forint, ami nélkül a nagy akarás ellenére sem lehet tető alá hozni a laboratóriumot. A felügyeleti szervek talán fontolóra veszik: egy vadonatúj, igazán impozáns iskola korszerűségét jelző láncszem, a nyelvi labor, nem hiányozhat 50 ezer forint miatt.

A tervek sokaságában szerepel még a szeptemberben üzemelő rádióstúdió létrehozása, beton díszudvar elkészítése. Az udvaron szabadtéri színpadot létesítenek. Az iskola tervei közé tartozik még, hogy később csillagászati kupolát helyeznek az iskola modern „kalapjára”. A vasárnapi terem már szeptemberben felszerelten várja a fiatalokat. A klub berendezésére a megyei KISZ adott ígéretet. A könyvtár kombinált lesz, előterében büféáruk kaphatók, hátrább pedig szellemi táplálék. Lesz az iskolának hangversenyterme is, ahová már megérkezett a nagy értékű hangversenyzongora.

sagvari161

Az első érettségizők a Ságváriban 1966-ban. Még a berentei iskolába kezdték. A KDK-n 2012-ben közzétette: Tamók Gizus. Ülő sor, balról jobbra: Orehovszki Joli, Krajczár Jutka, Vojnárovics Ilona, Kerekes Joli, Balogh Mari, Poczos Kati, Kuthy tanárnő osztályfőnök, Fekete Jutka, Piskóti Mari, Bálint Mari, Király Mari, Tamók Gizus (Végh Gizi), Kovács Piri. Középső sor: Kégl Gizi, Gál Mari, Áfra Zsuzsi, Géczi Erzsi, Tóth Kati, Hovanyecz Kati, Lévai Erzsi, Farkas Bori, Végh Mari, Szegedi Erzsi, Seres Juli, Plankó Ica, Balázs Piri. Felső sor: Tóth Juli, Szabó Ica, Kaló Erzsi, Fekete (), Fogarasi Kati, Csipke Mari, Mészáros Éva, Kocsis Márti, Majoros Kati, Simon Mari, Zombori Éva

A körséta után visszamentünk az érettségizők közé, akik már felkészültek. Mivel igazán nagy esemény krónikájáról van szó, illő, hogy az első és második érettségiző nevét feljegyezzük: Bathó Endre Mesterházi Pesti emberek című drámáját kapta, Balogh Mária pedig Katona Bánk bánját. Az első érettségi alkalmából kívánni sem lehetett volna „stílusosabb” tételeket, mint egy új és klasszikus magyar dráma elemzésére igényt tartó feleletet.

A gyerekek mintha tudták, érezték volna: itt bizonyítani kell, nagyon szépen, gazdag készséggel feleltek. És a többiek is: Czövek Klára, Bálint Mária úgy feleltek, mintha iskolájuk becsületét kellett volna védeniük.

A kazincbarcikai Ságvári Endre Gimnázium és Szakközépiskola első tudáspróbája sikeres volt. Szeptemberben, ha benépesül a modern iskola, lesz miről példát venniük az ifjú honfoglalóknak.

Párkány László

1966. május 15.

Észak-Magyarország

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .