Az 1998. évi választások Kazincbarcikán

1998-ban hazánk belpolitikai életének egyik jelentős eseménye a májusi országgyűlési képviselő- és az októberi önkormányzati képviselő-, polgármester- és kisebbségi választás volt. Az országgyűlési képviselő-választás a 7. sz. választókerületben, amelyhez Kazincbarcika is tartozik, kétfordulós volt.

A május 10-ei első fordulóban közel 54%-os részvétel mellett a 22 533 érvényes szavazat az induló kilenc jelölt között az alábbiak szerint oszlott meg:

val1

A területi listákra 22 215 érvényes szavazatot adtak le, amely az alábbiak szerint oszlott meg a pártok között:

val2

Az első forduló érvénytelen volt, mivel egyik jelölt sem kapta meg a képviselői mandátum megszerzéséhez szükséges szavazatot. A május 24-én megtartott második fordulóban a névjegyzékbe felvett 42 389 választó 52,99%-a, vagyis 22 462-en szavaztak, és 22 288 szavazat (99,23%) volt érvényes, amely a három jelölt között a következőképpen oszlott meg:

val3

A 7. sz. választókerület országgyűlési képviselőjévé 1998-tól 2002-ig tehát ismét Gyárfás Ildikót választották meg.

Az önkormányzati választások eredménye

A pártok, szervezetek a 23 tagú városi önkormányzat képviselő-testületébe 154 egyéni jelöltet állítottak, 64-gyel többet, mint 1994-ben. Egy képviselői mandátumért majdnem heten versengtek, míg 1994-ben alig négyen. A legtöbb jelölt – szám szerint 26 – függetlenként vett részt a választásban. Pártonként, illetve szervezetenként a jelöltek állítása szám szerinti és ábécérendben a következőképpen alakult:

14 jelöltet állított az FKGP, a KEBE, a KVFE és az MSZP, 13 jelöltet a MIÉP és a Munkáspárt, 9-et a Fidesz-MPP, 8-at a KDNP, az MDF és a TKTSZ, 7-et a MDNP, 4-et az SZDSZ és 1-et a Független Cigány Szervezet és a Kazincbarcikai Mozgáskorlátozottak Egyesülete.

Az október 18-án megtartott választáskor a névjegyzékben szereplő 27 570 szavazásra jogosult közül 10 384-en (37,66%) jelentek meg a szavazáson és 10 209-en (98,31%) érvényesen szavaztak. A polgármester-választás eredménye a következő:

val4

Az egyéni választókerületekből a következő jelöltek jutottak képviselői mandátumhoz:

val5

*Az adott választókerületben leadott érvényes szavazatok számához viszonyított arány

A pártok, szervezetek (a továbbiakban: szervezetek) kompenzációs listájáról az alábbi 9 jelölt lett képviselő: dr. Trencsényi Erzsébet és Földesi Zoltán KVFE, ifj. Béres László és Bánóczi Zoltán Fidesz-MPP, Dobóczi SándorFKGP, dr. Sallai Árpád KEBE, Kardos Mihály Munkáspárt, Vattay József TKTSZ és Czifra János MSZP.

A csak listáról bejutott pártok, szervezetek szavazatainak száma: KVFE 973, Fidesz-MPP 824, FKGP 725, Munkáspárt 506, KEBE 447.

A Borsod-Abaúj-Zemplén. Megyei Önkormányzat Közgyűlésébe az MSZP listájáról Gyárfás Ildikó került be.

(A rövidítések jelentése: Fidesz-MPP: Fiatal Demokraták Szövetsége – Magyar Polgári Párt; FKGP: Független Kisgazdapárt; KEBE: Kazincbarcikai Egressy Béni Egyesület; KVFE: Kazincbarcika Városért Független Egyesület; MDF: Magyar Demokrata Fórum; MDNP: Magyar Demokrata Néppárt; MSZP: Magyar Szocialista Párt; MIÉP: Magyar Igazság és Élet Pártja; SZDSZ: Szabad Demokraták Szövetsége; TKTSZ: Társaság Kazincbarcikáért Társadalmi Szervezet).

Városunkban két kisebbségi önkormányzat létesítésére is állítottak jelölteket. A Cigány Kisebbségi Önkormányzat képviselői helyeinek elnyeréséért 13 jelölt indult, s az alábbiak szereztek mandátumot: Bordás Andrásné független,Farkas Gyula, Gazsó Zsolt, Szajkó Gyula és Váradi József a Lungo Drom szervezet képviseletében.

A Román Kisebbségi Önkormányzatba való bejutásért öt jelölt indult és mind az öt mandátumot szerzett, s így az önkormányzat tagjai lettek: Balogh Andrea, Balogh Ernő Gyula, Balogh Ernőné, Balogh Gizella és Lakatos Irén. Valamennyien független jelöltként indultak.

Az 1998-as önkormányzati választási eredmények bemutatásánál láthattuk, hogy az 1994-es választáshoz képest lényegesen több jelöltet állítottak a szerveztek és többen indultak független jelöltként. A jelöltállítást tovább elemezve az is kitűnik, hogy a jelöltet állító szervezetek számában nem volt lényeges eltérés, csupán eggyel több a jelöltet állítók száma. Viszont a szervezetek összetételében jelentősek az eltérések. A mindkét választás alkalmával jelöltet állító szervezetek: Fidesz, illetve Fidesz-MPP, Független Cigány Szervezet, FKGP, KVFE, KDNP, MDF, MSZP, Munkáspárt, SZDSZ. Az e szervezeteken kívül 1994-ben jelöltet állító Agrárszövetség, Köztársaság Párt, MSZDP és Nemzeti Demokrata Szövetség (NDSZ) 1998-ban nem állított jelöltet, sőt, pl. az NDSZ már nem is létezik. Viszont új jelöltállítóként megjelent a Kazincbarcikai Mozgáskorlátozottak Egyesülete, a KEBE, az MDNP, a MIÉP és a TKTSZ.

Az 1998-ban jelöltként indulók közül 41 már 1994-ben is jelölt volt, de közülük 16 most más szervezet színeiben indult. Volt, aki a korábbi függetlenségét feladta, s most valamely szervezet jelöltjeként lépett fel, de előfordult ennek fordítottja is, vagyis, hogy az 1994-ben valamely szervezet jelöltjeként indulóból független jelölt lett. Egyébként a változások az alábbiak: az 1994-ben független jelöltek közül 1998-ban egy jelölt, a TKTSZ és kettő az FKGP, a KVFE jelöltjei közül egy az FKGP és egy az MSZP, a KDNP jelöltjei közül egy a KEBE és kettő a MIÉP, az MDF jelöltjei közül egy a TKTSZ, az MSZP jelöltjei közül egy az MDF, egy független és egy a KEBE, az MSZP–MSZDP jelöltjei közül egy független, míg az SZDSZ–MDF–NDSZ jelöltjei közül egy függetlenként, egy a KEBE és egy a Fidesz-MPP jelöltjeként szerepelt.

Végezetül az önkormányzat szervezetek szerinti összetételét hasonlítjuk össze:

val6

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .