Adatok és tények Kazincbarcikáról – A Szociális Szolgáltató Központ működése

A Szociális Szolgáltató Központhoz (Építők útja 15. sz., vezetője Csősz Béláné igazgató) az alábbi intézmények tartoznak:

♦ 1. sz. Bölcsőde, Pollack M. út 15. Vezető-gondozónő: Szentpéteri Sándorné. A 120 férőhelyes bölcsőde 20 fős egységében Gyermekhotel működik.
♦ 2. sz. Bölcsőde, Csokonai M. út 3. Vezető-gondozónő: Simkó Jánosné. A szintén 120 férőhelyes bölcsődében 20 férőhelyen játszó-, illetve speciális csoportban van foglalkoztatás.
♦ Házi Segítségnyújtás, Hámán Kató út 1. sz. Csoportvezető: Gál Ferencné. Az ellátottak száma: 140 fő.
♦ Étkeztetés: 315 szociális rászorult részére napi egyszeri meleg ételt szolgáltat.
♦ Idősek Gondozó Háza, Gyermekek útja 2. Vezető-gondozónő: Bucsai Irma. 40 fő bentlakásos elhelyezésére nyújt lehetőséget.

Idősek klubjai:

♦ 1. sz. Klub, Hámán Kató út 1. sz. Vezető-gondozónő: Takácsné Haszon Jolán. Itt 80 idős ember töltheti napjait.
♦ 2. sz. Klub, Berentén a József Attila út 3.sz. alatt működik 20 férőhellyel. Csoportvezető: Sneiderné Horváth Regina.
♦ 3. sz. Klub, Óvárosban a Táncsics M. út 2. sz. alatt szintén 20 férőhellyel. Csoportvezető: Pásztor Józsefné.
♦ 4. sz. Klub, Herbolyán, a Batthány út 15. sz. alatt működik, 10 fő részére nyújt elhelyezést. Csoportvezető: Burján Attiláné.
♦ Éjjeli Menedékhely, Mátyás király út 56. Csoportvezető: Szalontai Lajosné. 20 fő helyezhető el a szálláshelyen.
♦ Családsegítő Szolgálat, Építők útja 13. Vezető: Hüse Ferenc.

Házi szociális ellátásban 12 gondozási körzetben, 12 gondozónő 140 embert részesít. A Családsegítő Szolgálatot 1996-ban 4810-en keresték meg személyesen vagy levélben. 50%-uk szociális problémája megoldásához kért segítséget, 30%-uk jogi szolgáltatást igényelt, 10-10%-uk pszichológiai, mentálhigiénés információért, illetve ügyintézési tanácsért fordult a szolgálathoz.

Újdonságok a szociális ellátásban 1996-ban

Az év elején Herbolyán megnyílt a 4. sz. Idősek Klubja. A herbolyai idősek egy részének már nem kell a városba utaznia ügyeinek intézése végett, mert a Családsegítő Szolgálat Herbolyán is végez családsegítést csakúgy, mint Berentén és az Óvárosban.

A Gyermekhotel szilveszteri programot szervezett 0-12 éves korúak részére, amit az elkövetkezendő években rendszeressé kívánnak tenni.

Az Éjjeli Menedékhely kihasználtsága 100%-os. A téli rendkívüli időjárás miatt a karácsonyi és a szilveszteri-újévi ünnepeken egész napos nyitva tartással álltak a család- és hajléknélküliek rendelkezésére.

A szociális szolgáltatások színvonalának javítása és a rászorultak anyagi és természetbeni támogatása érdekében néhány dolgozó létrehozta a Humán Mentálhigiénés Szociális Alapítványt. Ennek első lépéseként 100 család részére karácsonyi csomagot juttattak, illetve részben ingyenes természetbeni támogatást nyújtottak.

A mentálhigiénés szolgáltatások keretében a Családsegítő Szolgálat Mentálhigiénés Klubja is folyamatosan működött, elsősorban a munkanélküliség kezelésének segítésében, illetve óvodapedagógusok és pedagógusok részvételével konfliktuskezelés, drogmegelőzés és önismereti jelleggel.

A Szociális Szolgáltató Központ megteremtette a feltételeit a családterápiás szociális esetmunka bevezetésének. Ez nagymértékben segítette a pszichés problémákkal küzdő városi lakókat. Jelentős volt a Telefonos Lelkisegély Szolgálat működése is. Majdnem négyezren fordultak ilyen formában tanácsért, segítségért.

Szociálpolitikai adatok

Kazincbarcika Város Önkormányzata 1996-ban a Szociális Igazgatásról és Szociális Ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény alapján, a helyi önkormányzati rendelet alkalmazásával mintegy 241 millió forintot fizetett ki.

A legnagyobb tételt, 129 millió forintot a munkanélküliek jövedelempótló támogatásához kötődő kiadás jelentette. E támogatásban éves szinten havonta mintegy 1250 fő részesült. Több, mint 32 millióval szerepelt a lakásfenntartási támogatás, amit részben készpénzben, részben utalványként, illetve a kettő kombinációjaként vehettek igénybe a támogatandók. Rendszeres szociális segélyben 45-en részesültek, 3 millió 860 ezer forint összegben, míg az átmenetileg segélyezettek szám 2400 volt, összesen pedig több mint 15 millió forint.

1996-ban is működött a rendszeres nevelési segélyezés intézménye. E formában 360 családot támogatott az önkormányzat több mint 8 millió forint összeggel. Ápolási díjként mintegy 17 millió, temetési segélyként 1 millió 218 ezer forint volt a kifizetés, és 495 ezer forint összegben vállalt át az önkormányzat közköltséges temetést /köztemetést/. A megváltozott jogi szabályozás következtében csökkent a méltányos közgyógyellátás költségvonzata. A normatív közgyógyellátás intézményének bevezetése folytán 755 ezer forintot kellett fordítani közgyógyellátási igazolvány beszerzésére. Szerepelt még a támogatások között bevonulási segély 1 millió 500 ezer, mozgáskorlátozottak támogatása 3 millió 100 ezer, és gyermeknevelési támogatás 27 millió 450 ezer forint összegben.

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .