A szobrok városa alkotói: Puskás Éva

Takács Zsolt írása

„Rejtélyes” szobor bújik meg a Béke tér – Építők útja – Ifjúmunkás tér – Május 1. út „belső oldala” határolt területen. Az „Ülő lány” azonban nem csupán „rejtélyessége” miatt különleges és értékes alkotás…

Puskás Éva szobrászművész, pedagógus 1934. november 4-én született Budapesten. A középiskolai tanulmányai után az Iparművészeti Főiskola szobrász szakán folytatta tanulmányait, 1958-ban, Borsos Miklós tanítványaként szerzett diplomát. Borsos mester talán legismertebb köztéri műve a 0 kilométerkő Budapesten, a Clark Ádám téren, amelyet már jóval azután formált meg, hogy 1960-ban eltávolították a főiskoláról…

Puskás Éva a diploma megszerzése után egy évig még ösztöndíjas gyakornokként dolgozott a főiskolán, majd szabadfoglalkozású művészként tevékenykedett hosszú éveken át. Ezen időszak alatt készítette el az Ülő lány című szobrát, amely 1965-ben került Kazincbarcikára.

Még ebben az évben Münchenbe indult tanulmányútra, és az ottani Képzőművészeti Akadémián fejlesztette tovább tudását 1967-ig. Azonban már a második müncheni éve alatt érdeklődése a gyermekvédelmi munka felé terelődött, ezen belül is a művészeti nevelésre. Hazatérve ez irányú pedagógiai munkák mellett kötelezte el magát, kezdetben társadalmi munkában, majd hivatalosan vezetett terápiás művészeti szakkört a Kossuth Nevelőotthonban, Budapesten. A 70-es években elvégezte a Gyógypedagógiai Főiskola nevelőotthoni tanári szakát, s ettől kezdve teljes mértékben élethivatásának érezte azt, hogy a művészetterápiát, a művészeti tevékenységet a gyermekek személyiségformálásának szolgálatába állítsa.

A bevezetőben „rejtélyesnek” neveztem a szobrot, de talán helyesebb jelző lenne a „rejtőzködő”. Azt hiszem, nem túlzás, ha azt állítom, hogy ezt a szobrot a kazincbarcikaiak nagyon nagy többsége nem ismeri. Ami persze valahol érthető, hiszen olyan területen helyezkedik el, amerre nem nagyon járunk.

Ülő lány (A kép forrása: Bányai Sándor – KDK, 2012. április)

Ki tudja, az Ülő lány talán egyszer méltóbb helyet foglal majd el úgy a környezetében, mint a „szobrok városa” bennünk élő történetében is. Különösen, ha arra gondolunk, hogy ezzel az alkotással is kivételes módon gazdagodott Kazincbarcika: minden jel szerint ugyanis alkotójának, Puskás Évának ez az egyetlen köztéri szobra Magyarországon (és persze a világon is)…

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .